INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  TOTTENHAM - LIVERPOOL 1-2

TOTTENHAM - LIVERPOOL 1-2 // Încă o demonstrație de forță a lui Liverpool » "Cormoranii" se impun în derby-ul etapei cu Tottenham și au un bilanț perfect după primele 5 etape

Articol de GSP - Publicat sambata, 15 septembrie 2018 16:19

Liverpool a continuat și azi startul perfect de sezon și s-a impus în deplasarea de la Tottenham, 2-1, derby-ul etapei a 5-a din Premier League.

Echipa lui Klopp a început furtunos meciul și a înscris în secunda 45, dar golul lui Sadio Mane a fost anulat corect pe motiv de ofsaid.

Liverpool a atacat continuu și a deschis până la urmă scorul în minutul 39, prin Wijnaldum, care a înscris cu capul în urma unei faze fixe.

Avantajul "cormoranilor" a fost majorat în minutul 54. Firmino a fost la locul potrivit după mai multe gafe ale apărării lui Tottenham, iar brazilianul a înscris golul care a spulberat orice emoție.

Până la final, Liverpool și-a mai creat șanse mari de poartă, însă Vorm, înlocuitorul lui Lloris, a avut o serie de intervenții salvatoare la ocaziile lui Salah sau Mane.

Tottenham a sperat preț de câteva minute în final, după ce Lamela a redus din diferență în prelungiri după o fază fixă, iar în ultimul minut arbitrul le-a refuzat un penalty.

Partida s-a disputat pe Wembley, din cauza faptului că noul stadion al celor de la Tottenham nu a fost încă finalizat.

Grație victoriei, formația lui Jurgen Klopp ajunge la 5 victorii în 5 meciuri și are un golaveraj impresionant: 11 goluri marcate și doar două primite.

Tottenham ajunge la a doua înfrângere consecutivă și se situează pe locul 5, cu 9 puncte.

Tottenham - Liverpool 1-2
Au marcat: Lamela '90+3 / Wijnaldum '39, Firmino '54

Echipele de start:

Tottenham: Vorm - Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose - Dier, Winks, Dembele, Eriksen - Lucas, Kane
Rezerve:
Gazzaniga, Aurier, B. Davies, Lamela, D. Sanchez, Son Heung-Min, Wanayama
Antrenor: Mauricio Pochettino

Liverpoool: Alisson - A. Arnold, Gomez, Van Dijk, Robertson - Milner, Wijnaldum, Keita - Salah, Firmino, Mane
Rezerve:
Mignolet, Henderson, Fabinho, Matip, A. Moreno, Shaquiri, Sturridge
Antrenor: Jurgen Klopp

Vezi și:  VIDEO » Locul în care fanii se simt ca pe Anfield » ”Cormoranii” din toată țara s-au reunit la Constanța weekend-ul trecut

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”