INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  A MURIT MARADONA

Moment emoționant dedicat lui Diego Maradona! Ce s-a întâmplat chiar în timpul partidei dintre Benevento și Juventus

Articol de GSP - Publicat duminica, 29 noiembrie 2020 10:30 / Actualizat duminica, 29 noiembrie 2020 10:51

Diego Maradona a murit miercuri, 25 noiembrie 2020, la doar 60 de ani. Vestea a cutremurat lumea fotbalului, cluburile încercând să comemoreze despărțirii de „El Pibe de Oro”.

• Maradona, considerat de mulți cel mai mare fotbalist din istorie, a murit din cauza unui stop cardio-respirator. Argentinianul se afla la locuința sa din Tigre, unde se recupera după operația pe creier suferită la începutul lui noiembrie.

Italienii nu l-au uitat pe cel care a luat campionatul cu Napoli în sezoanele 1986-187 și 1989-1990 și au oferit un moment emoționant la partida dintre Benevento și Juventus. Echipe au oprit meciul în minutul 10 și au aplaudat în cinstea lui Diego Armando Maradona.

Partida desfășurată pe Stadio Ciro Vigorito din Benevento s-a terminat la egalitate, scor 1-1. Alvaro Morata a deschis scorul încă din minutul 21, dar scorul final a fost stabilit în minutele de prelungire ale primei reprize de Gaetano Letizia.

A round of applause for Maradona 👏

Juventus and Benevento paused in the 10th minute for a round of applause in tribute to Diego Maradona 👏

Posted by ESPN FC on Saturday, November 28, 2020

A murit Diego Maradona. Cifrele unei legende:

• Maradona a jucat la 6 cluburi: Argentinos (1976-1981), Boca (1981-1982 și 1995-1997), Barcelona (1982-1984), Napoli (1984-1991), Sevilla (1991-1992) și Newell's (1993-1994);
  • 312 goluri a marcat Diego Maradona în 588 de meciuri jucate de-a lungul carierei la echipele de club;
  • 91 de selecții a strâns „El Pibe de Oro” la naționala Argentinei în perioada 1977-1994;
  • 10 trofee a cucerit El Diez, cele mai importante fiind Cupa Mondială (1986), titlurile în Serie A (1987, 1990) și Cupa UEFA (1989).
+34 FOTO

VIDEO. Gabi Balint, amintirile de la România-Argentina: „Maradona a fost un idol pentru mine! Dansa cu mingea”

Citește mai multe știri despre Diego Maradona:

Străinul cu peste 100 de meciuri în România, despre întâlnirea și discuția cu Maradona » Cadoul și sfaturile primite: „Ne-a spus că așa ajungem fotbaliști”

Kusturica despre Maradona: „E ultimul personaj. Un film despre Cristiano Ronaldo? Nu, n-are nimic de povestit!”

OPINIE GSP. Caravaggio și Maradona. O dezbatere necesară: trebuie separat omul de operă?