INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

După 9-1 cu Serbia, Anglia U21 a fost protagonista unui șoc în preliminarii » Era condusă cu 0-2 la pauză: incredibil cum s-a terminat meciul

Harvey Elliot, vedeta Angliei U21/ foto Imago Images

Articol de - Publicat luni, 16 octombrie 2023 22:28 / Actualizat marti, 17 octombrie 2023 00:15

Anglia U21 a pierdut cu Ucraina U21, scor 2-3, în preliminariile EURO 2025. Englezii erau conduși cu 0-2 la pauză, au egalat în repriza a doua, dar ucrainenii au înscris golul decisiv în prelungiri.

Kvasnytsya a marcat golul victoriei pentru Ucraina U21 în minutul 90+4, cu ce Creswell egalase în minutul 89.

România U20, prestație lamentabilă în Norvegia » Tsunami la poarta „tricolorilor”: goluri și ocazii cu nemiluita
Norvegia U20 - România U20 5-0

Desfășurare dramatică la Ucraina U21 - Anglia U21

După 9-1 cu Serbia U21, Anglia era mare favorită cu Ucraina. Cu vedetele Livramento (Newcastle), Rico lewis (Manchester City), Elliot (Liverpool) și Madueke (Chelsea) în echipa de start, englezii s-au trezit conduși în minutul 31, când Voloshyn a fructificat pasa lui Bragaru.

Doar 9 minute mai târziu, Ocheretki făcea 2-0 și Ucraina intra cu două goluri avans la cabine. Madueke, extrema dreapta de la Chelsea, a dat startul revenirii și a punctat în minutul 67. Și Elliot, mijlocașul ofensiv de la Liverpool, a contribuit pentru englezi, cu assist la reușita lui Creswell, de 2-2, în minutul 89.

Când părea că meciul se îndreaptă spre remiză, Kvasnytsya a adus victoria Ucrainei și și-a trimis echipa pe primul loc în grupă, cu 9 puncte din 3 meciuri. Anglia e a doua, cu 6 puncte. Din grupa F mai fac parte Serbia U21, Irlanda de Nord U21, Luxemburg U21 și Azerbaidjan U21.

Atac terorist înaintea meciului din preliminariile EURO 2024! Doi suporteri suedezi, împușcați pe stradă în Bruxelles » Fotbaliștii au refuzat să mai joace: „În ce fel de lume trăim?”