INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  PRELIMINARII

FOTO Fotbal umbrit de terorism » Toate rezultatele din preliminariile EURO 2024, într-o seară marcată de tragedia de la Bruxelles. „Recitalul” lui Ronaldo a trecut în plan secund

Imaginile dramatice surprinse în tribune, în momentul în care fanii suedezi au aflat că doi compatrioți de-ai lor au fost uciși / Sursă foto: Imago Images +16   FOTO

Articol de - Publicat luni, 16 octombrie 2023 23:49 / Actualizat marti, 17 octombrie 2023 01:27

Preliminariile EURO 2024 au continuat luni cu alte șapte partide, într-o seară fotbalistică umbrită de atentatul terorist de la Bruxelles, în care doi suporteri suedezi care urmau să ajungă la partida Belgia - Suedia au fost împușcați mortal de un militant ISIS. Duelul a fost întrerupt și suspendat la pauză ♦ Cristiano Ronaldo a fost one-man-show în Bosnia - Portugalia 0-5, un meci cu de toate, în timp ce Olanda s-a impus în prelungiri la Atena (1-0), într-o partidă cu două penalty-uri dictate de VAR!

„Recitalul” dat de Cristiano Ronaldo la Zenica, în duelul din preliminarii cu Bosnia - altă „dublă” pentru CR7 la națională și un record greu de închipuit la 38 de ani - a fost umbrit de evenimentele dramatice petrecute în Belgia.

Capitala Bruxelles, scena unui atentat tragic în 2016, a devenit din nou un loc al terorii, doi suporteri suedezi fiind împușcați mortal în centrul orașului, chiar înaintea partidei care avea să fie întreruptă la pauză, la scorul de 1-1.

Cel mai așteptat meci al serii, confruntarea de la Atena dintre Grecia și Olanda, extrem de importantă în economia luptei pentru locul secund din Grupa B, s-a încheiat cu victoria reușită de batavi în prelungiri. Weghorst a ratat un penalty în prima repriză, însă Virgil van Dijk a adus triumful „Portocalei Mecanice” în al treilea minut al prelungirilor, tot de la punctul cu var.

Atac terorist înaintea meciului din preliminariile EURO 2024! Doi suporteri suedezi, împușcați pe stradă în Bruxelles » Fotbaliștii au refuzat să mai joace: „În ce fel de lume trăim?”
TRAGEDIE

Mai jos, cronologia celor șapte meciuri disputate luni seara:

Grupa B:

FINAL » Grecia - Olanda 0-1

• A marcat: Van Dijk '90+3 pen.
  • Wout Weghorst a ratat un penalty pentru olandezi în minutul 28, la 0-0, execuția sa fiind ghicită de Vlachodimos.
  • Vezi AICI cele mai interesante statistici!
  • Televizare: Digi 1, Prima S2

FOTO. Cele mai tari imagini ale duelului de la Atena dintre Grecia și Olanda

Grecia - Olanda / Sursă foto: Imago Images
Cristiano Ronaldo a fost one-man-show în Bosnia - Portugalia / Sursă foto: Imago Images
+12 FOTO

FINAL » Gibraltar - Irlanda 0-4

Grupa F:

FINAL » Azerbaidjan - Austria 0-1

SUSPENDAT » Belgia - Suedia 1-1

• Au fost scene dramatice la Bruxelles, după ce doi suporteri de-ai suedezilor au fost împușcați mortal pe străzi, înainte de meci, într-un atentat terorist! S-a decis inițial ca meciul să se joace, de teama escaladării conflictelor în cazul în care fanii ar fi ieșit din stadion în mijlocul haosului din oraș. În cele din urmă, partida a fost întreruptă după o repriză, la scorul de 1-1, jucătorii suedezi refuzând să mai joace! Meciul nu se va mai relua în această seară.
  • Potrivit publicației suedeze Aftonbladet, două persoane au murit. Este vorba despre doi bărbați care purtau echipamentul naționalei Suediei.
  • Conform Het Laaste Nieuws, atacatorul nu a fost încă arestat. Sudinfo.be scrie că acesta a strigat „Allahu akbar” (n.r. „Allah e mare”) înainte de a trage. Atacul a avut loc la 5 km de stadionul „Roi Baudouin”.
  • „Am primit informația cu 5 minute înainte de startul partidei”, a spus Martin Fredman, responsabilul de securitate al suedezilor. „S-a discutat dacă ar trebui să se joace, ideea a fost că suporterii suedezi erau în siguranță în stadion și nu trebuiau să iasă pe străzi”, a mai spus Fredman.
  • Au marcat: Lukaku '31 p. / Gyokeres '15
+12 FOTO

Grupa J:

FINAL » Bosnia - Portugalia 0-5

Scene incredibile în Bosnia: un fan a intrat în teren și l-a ATACAT pe Cristiano Ronaldo!
BOSNIA - PORTUGALIA

FOTO. Cristiano Ronaldo a fost one-man-show în Bosnia - Portugalia

+12 FOTO

FINAL » Luxemburg - Slovacia 0-1

FINAL » Islanda - Liechtenstein 4-0

În ce urnă pentru tragerea la sorți am putea ajunge, dacă ne calificăm la Euro 2024 de pe locul 1 în grupă

Turcia, al treilea Euro consecutiv, premieră! Schimbarea selecționerului, capitală! „Sunt cel mai fericit antrenor din lume”