Comentarii (31)
blaustein
blaustein  •  19 Noiembrie 2014, 15:24

Aberatii mai mari nu am auzit de cand sunt. Si asa se accidenteaza o gramada de jucatori din cauza a mult prea multe jocuri. De ce sa nu-i punem sa jaoce 3 ore? ca sa fie mai mult spectacol, sa fie mai mult timp pentru reclame, nu? De ce sa nu mai intoducem niste lovituri libere inainte de penaltyuri? Sa intoducem mai multe cartonase, verde, albastru, sa fie curcubeu. De asemenea, ca sa fie mai echilibrate meciurile, la pauza sa schimbe intre ele vrea 2-3 jucatori, sa aiba si echipele mici vedete, nu? sa fie mai spectaculos. De asemenea, ca sa incurajeze jocul ofensiv, o echipa sa plece cu avantaj de 1-2 goluri si sa nu se termine meciul pana nu se marcheaza.

myers
myers  •  19 Noiembrie 2014, 15:09

Pai nu e chiar ok dpmdv.Atunci degeaba le mai executi daca conteaza asa putin.O echipa le poate executa la misto daca tot stie ca are sansa sa castige prelungirile si implicit meciul.Cred ca mai corect ar fi ceva de genul:castigi penalty-urile,primesti un punct(un gol avans) indiferent de diferenta cu care ai castigat penalty-urile iar in prelungiri,daca ai pierdut cu un gol diferenta,sa se considere egalitate si sa se mai execute o serie de penalty-uri,iar daca ai pierdut la 2 sau mai multe goluri diferenta sa pierzi meciul.Insa,cred ca mai mult ne-am complica,e mai ok sistemul de acum.

tisiem
tisiem  •  19 Noiembrie 2014, 15:05

Continuare: 2. Ideea cu eliminarile de 10 minute (sau orice alt timp fix) mie cel putin mi se pare aiurea. Ar avea sens daca timpul ar fi timp de joc efectiv, altfel, echipa care se afla in inferioritate temporara ar putea bloca jocul pana cand jucatorul eliminat ar reveni. O alta varianta ar fi ca timpul sa fie gestionat de arbitru (la fel ca in cazul timpului de joc) astfel incat cele 10 minute sa poata fi prelungite daca au fost intreruperi ale jocului. Una peste alta, mie mi se pare o complicatie inutila.

tisiem
tisiem  •  19 Noiembrie 2014, 15:00

Parerea mea: 1. Ideea cu penalty-urile inainte de reprizele de prelungiri prezinta mutiple avantaje atat pentru jucatori cat si pentru spectacol: - nu mai sunt decisive, ca urmare nu se mai poate invoca "loteria" pentru pierderea unei calificari sau a unui trofeu - jucatorii care rateaza "decisiv" la penaltyuri au sansa sa se reabiliteze imediat, in reprizele de prelungiri - pe durata celor doua reprize de prelungiri va exista tot timpul o echipa motivata sa inscrie, nu va mai fi justificata acea asteptare la unison a finalului - executarea penaltyurilor le va furniza jucatorilor mai mult timp de odihna, in vederea reprizelor de prelungiri

tisiem
tisiem  •  19 Noiembrie 2014, 14:43
Postat de paul.o.53 pe 19 Noiembrie 2014, 14:16

Si daca dupa penaltyuri este 5-0 ce ne facem ? Mai jucam sau luam mingea si plecam acasa ?

N-ai inteles, daca o echipa ar castiga penaltyurile cu 50, iar cea de-a doua ar castiga reprizele de prelungiri cu 1-0, cea de-a doua ar fi declarata castigatoare. Doar in caz de egalitate, dupa cele doua reprize de prelungiri, se iau in considerare si penaltyurile.

Postat de mihai_s pe 19 Noiembrie 2014, 12:45

pai si daca castigi penaltyurile dinainte de prelungiri, nu te bagi cu curul in poarta?

Ba da, dar asta se intampla si acum. Inclusiv doua echipe spectaculoase ca cele ale Olandei sau Argentinei au facut-o. Daca penalty-urile s-ar fi tras inaintea prelungirilor, fac pariu pe cat vrei (nu ma costa nimic, e istorie contrafactuala, n-avem cum verifica :-) ) ca Olanda ar fi atacat in prelungiri. Si ca Argentina ar fi incercat sa o prinda pe contraatac.

mihai_s
mihai_s  •  19 Noiembrie 2014, 12:58

golul de aur era cea mai tare regula, dramatism si tensiune cum nu mai vezi nicaieri