Ultimele noutăţi din Campionatele Internaţionale

Articol de GSP - Publicat duminica, 19 octombrie 2008 00:00

UCRAINA

Dinamo Kiev - Zoria 5-0

Gol Ghioane

Tiberiu Ghioane şi-a confirmat vineri forma bună la Dinamo Kiev în victoria (5-0) cu Zoria. Mijlocaşul român a reuşit, în minutul 10, al patrulea gol :D în acest campionat, evoluînd tot meciul. Colegul său, Florin Cernat, a debutat în actualul sezon la prima echipă, intrînd în minutul 59. A făcut cîteva faze spectaculoase, în final servindu-l pe Ghioane, care a ratat singur cu portarul.

Şahtior - Krîvoi Rog 4-2

Începe urcuşul

Mircea Lucescu a trecut din nou ieri prin emoţii cu Şahtior, ce a bătut-o la Doneţk (4-2) pe Krivbas Krîvoi Rog. Conduşi din minutul 11, după altă greşeală în defensivă, Maximov marcînd cu capul, "minerii" au egalat rapid: gol Brandao, assist Hladki. Cu Raţ intrat la pauză, Şahtior a întors rezultatul: a punctat Srna (49), din pasa lui Brandao. Liniştea a fost adusă de Hladki (69) şi Brandao (71). Al doilea gol primit de Piatov pe final nu a mai contat. Şahtior urcă pe locul 8.

ADVERSARI LIGĂ

Iar Gourcuff!

CFR, mare atenţie miercuri la Gourcuff! A fost omul meciului în victoria lui Bordeaux (2-1) cu Toulouse. Gol plus assist! Laurent Blanc a mizat pe: Valverde - Jurietti, Diawara, Planus, Tremoulinas - Gouffran, Diarra (89 Traore), Fernando, Gourcuff (79 Ducasse) - Cavenaghi (69 Obertan), Bellion. În schimb, Lyon, adversara Stelei, fără Toulalan, Govou, Clerc şi Bodmer, abia a remizat (2-2) cu Lille. Claude Puel i-a folosit pe: Lloris - Reveillere, Cris, Mensah (80 Boumsong), Grosso - Juninho, Makoun, Kallstrom - Keita, Fred (71 Piquionne), Ederson (57 Benzema).

ATLETICO - REAL MADRID 1-2
Final nebun

Derby exploziv la Madrid, adjudecat aseară de Real (2-1) cu Atletico. Chiar la prima fază, a marcat Van Nistelrooy. Tot olandezul a făcut 2-0 pe "Calderon", dar golul i-a fost anulat (21) eronat pentru ofsaid. Arbitrul Clos Gomez a gafat iar, elimindu-l gratuit pe Van Nistelrooy (39). Al doilea roşu direct şi egalitate în teren, Perea lovindu-l (30) cu pumnul pe Sneijder! Atletico a presat în repriza a doua, iar Real s-a retras. Simao, intrat la pauză, a egalat din lovitură liberă (89). Dar în al şaselea minut de prelungiri, Higuian a înscris din penaltyul obţinut de Drenthe!