INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Un nume nou pe lista pretendenților lui George Pușcaș. Cine îl urmărește acum pe atacantul lui Genoa!

George Pușcaș, în luptă cu fundașii adverși // Foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 08 ianuarie 2024 15:26 / Actualizat luni, 08 ianuarie 2024 16:11

George Pușcaș (27 de ani), atacantul lui Genoa, a primit o nouă ofertă, tot dintr-o ligă secundă. După Spezia, Bari, Como, Pisa și Verona, a intrat și în vizorul celor de la Hertha Berlin, ocupanta locului 7 în 2. Bundesliga.

George Pușcaș se află pe lista jucătorilor de care Genoa vrea să se despartă în acest mercato din ianuarie. „Tricolorul" a primit o nouă propunere, de data asta din afara Italiei, însă tot de la o echipă ce evoluează într-o divizie secundă.

Posibilă mutare-șoc pentru Radu Drăgușin: îl vrea Bayern Munchen. Acum!
INTERES

Potrivit Tuttomercatoweb.com, atacantul român este dorit de Hertha Berlin, aflată la finele turului pe locul 7 în 2. Bundesliga. Jucătorul al cărui contract expiră la 30 iunie 2026 ar avea o concurență serioasă la echipa din capitala Germaniei, unde ar putea prinde minute pentru a nu rata lotul de Euro 2024.

Pușcaș nu a bifat decât 281 de minute la Genoa!

Pușcaș nu a fost folosit de Alberto Gilardino decât 183 de minute în acest sezon din Serie A plus 98 de minute în Coppa Italia, fără a avea vreo realizare.

George a ajuns să fie la Grifonul rossoblu numai a patra sau chiar a cincea opțiune pentru postul de atacant, pe care antrenorul echipei din Liguria i-a folosit pe Gudmundsson, Retegui, Ekuban și Junior Messias.

Pușcaș are 27 de goluri la Inter Primavera

Pușcaș n-a mai jucat în Serie A din 2 decembrie 2023, la 1-1 cu Empoli (a bifat șapte minute), iar în Cupa Italiei, pe 5 decembrie (0-1 cu Lazio), nu a fost utilizat decât 21 de minute! Cota sa de piață de pe portalul Transfermarkt.de a scăzut în ultimii patru ani de trei ori, Pușcaș ajungând să valoreze în prezent două milioane de euro.

43de zile au trecut de la ultimul meci în care George Pușcaș a fost folosit titular la Genoa, la 1-2 cu Frosinone. Atunci a bifat și singurul joc ca integralist!

GP are 163 de partide, 43 de goluri și 8 assisturi la echipele la care a evoluat la seniori în Italia, Novara, Bari, Pisa, Palermo, Benevento și Genoa. Cel mai bun randament l-a dat la Inter Primavera, cu 27 de goluri în 38 de meciuri!

Marius Șumudică, pe patul de spital! Cum se simte acum antrenorul lui Gaziantep
TURCIA
Al doilea „roșu” primit în acest campionat! Ce a făcut un renumit antrenor din Serie A. Staff-ul său a adunat 24 de cartonașe roșii!