INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  VALENCIA - BARCELONA 0-1

VIDEO Barcelona, victorie dramatică în La Liga » Lewandowski a fost erou cu Valencia

Robert Lewandowski/ foto Imago Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 30 octombrie 2022 07:53 / Actualizat duminica, 30 octombrie 2022 09:44

Barcelona a câștigat în deplasare cu Valencia, scor 1-0, într-un meci din etapa #12 din La Liga.

Succesul a fost unul dramatic, venit în prelungiri, după golul marcat de Robert Lewandowski. Polonezul a ajuns la 13 goluri în La Liga și este golgeterul detașat al campionatului. Iago Aspas este al doilea marcator, cu 7 goluri.

Messi și Neymar au făcut show la PSG, într-un supermeci cu 7 goluri!
PSG - Troyes 4-3

Rezumat VIDEO. Valencia - Barcelona 0-1, în La Liga

Barcelona a început mai bine meciul de pe Mestalla, iar Ansu Fati ar fi putut deschide rapid scorul. Scăpat singur cu portarul, a încercat un lob, dar a fost blocat in extremis.

Internaționalul spaniol a încercat apoi să își ia revanșa, a luat multe faze pe cont propriu, dar șuturile sale au fost trimise pe lângă poartă sau blocate de apărarea Valenciei. „Liliecii” au reușit să se baricadeze bine și au avut emoții doar pe finalul primei reprize, când Lewandowski a trimis mingea în bară.

În startul reprize secunde, Valencia chiar a deschis scorul, dar reușita a fost anulată ulterior de VAR. Andre atinsese mingea cu vârful degetelor înainte să fie băgată în poartă de Samuel Lino.

Barcelona, salvată de Lewandowski

Nemulțumit de jocul ofensiv, Xavi a făcut 3 schimbări în minutul 56. I-a scos pe Fati, Dembele și Busquets, i-a introdus pe Ferran Torres, Raphinha și Gavi. Cu toate acestea, golurile tot nu au apărut, „liliecii” reușind adesea intervenții salvatoare de ultim moment.

Xavi l-a pierdut pe Kounde, accidentat, după ce același lucru se întâmplase cu Eric Garcia în prima repriză. Cei doi fundași titulari au fost schimbați cu Pique, respectiv Marcos Alonso. Barcelona a terminat meciul cu o linie de fund incredibilă, formată din Pique și 3 fundași stânga: Jordi Alba, Alonso și Balde.

Când părea că meciul se va termina 0-0, Lewandowski a ieșit la rampă în prelungiri. S-a aruncat după o minge trimisă în careu de Raphinha și a reușit să o împingă în poartă.

Cu această victorie, Barcelona o egalează pe Real Madrid în fruntea La Liga, cu 31 de puncte. „Albii” au însă un meci în minus, disputat azi cu Girona, de la 17:15.