INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PANATHINAIKOS - PAOK 2-3

Victorie pentru Răzvan Lucescu în derby » PAOK, pe primul loc în Grecia

Paok Salonic, echipa antrenată de Răzvan Lucescu (55 de ani), a câștigat derby-ul cu Panathinaikos, scor 3-2, și a urcat, pentru moment, pe primul loc în Superliga din Grecia.

Articol de - Publicat duminica, 31 martie 2024 19:56 / Actualizat duminica, 31 martie 2024 20:18

Paok Salonic, echipa antrenată de Răzvan Lucescu (55 de ani), a câștigat derby-ul de pe terenul lui Panathinaikos, scor 3-2, din runda cu numărul #28, și a urcat, pentru moment, pe primul loc în Superliga din Grecia.

Veniți după înfrângerea din derby-ul local cu Aris, scor 0-1, elevii lui Răzvan Lucescu aveau nevoie de o victorie în această deplasare pentru a ține pasul cu AEK Atena, principala contracandidată în lupta la titlu.

Loți Boloni, furios! Scandal la conferința de presă: „Ieșiți afară!”
FRANȚA

PAOK a început meciul cum nu se putea mai bine. După doar două minute de joc, Kiril Despodov a deschis scorul cu un gol superb. Din zona punctului cu var, bulgarul a trimis cu exteriorul direct în plasa laterală, fără să-i dea vreo șansă portarului Dragowski.

Răzvan Lucescu a primit gol de la un fost elev al lui Mircea Lucescu

Brazilianul Bernard, fost elev al lui Mircea Lucescu la Șahtar Donețk, avea să restabilească egalitatea cu un șut la colțul scurt, trimis din interiorul careului.

PAOK a trecut în avantaj cu câteva minute înaintea pauzei, după ce Brandon Thomas a înscris din pasa lui Murg.

Pe final de meci, Panathinaikos a rămas în 10 jucători pe teren, după eliminarea lui Palacios, iar Schwab a înscris din penalty golul care a securizat cele 3 puncte pentru echipa din Salonic. Chiar dacă Bernand a reușit „dubla” în prelungirile partidei, nu a mai fost timp pentru ca Panathinaikos să forțeze golul de 3-3.

Astfel, echipa lui Răzvan Lucescu a urcat, cel puțin momentan, pe primul loc în competiția internă, cu 63 de puncte, la unul deasupra celor de la AEK Atena.

Pentru a încheia etapa cu numărul 29 pe prima poziție, PAOK are nevoie ca AEK să facă un pas greșit în derby-ul cu Olympiakos, care se joacă astăzi, de la 20:30.

VIDEO. Răzvan Lucescu discută despre problema petardelor pe stadion: „În Grecia, pentru o petardă, nu am avut suporteri în derby-ul cu Aris”

Adrian Mititelu Jr. a dezvăluit cauza haosului de la FCU Craiova: „Fură la antrenamente!” » A atacat direct 3 jucători + soarta lui Napoli a fost stabilită
FCU Craiova
Dan Șucu a ieșit în față » Ce spune despre o demitere a lui Cristiano Bergodi. Declarație categorică pentru GSP
Rapid

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”