INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA REGELUI SPANIEI

VIDEO Atletico Madrid a eliminat-o pe Real Madrid şi s-a clalificat în sferturile Cupei Regelui, unde va juca împotriva Barcelonei

Articol de GSP - Publicat joi, 15 ianuarie 2015 00:00 / Actualizat vineri, 16 ianuarie 2015 00:49

Atletico Madrid s-a calificat în sferturile Cupei Regelui Spaniei, după ce a terminat la egalitate cu Real Madrid, 2-2, datorită unei duble reuşite de Fernando Torres şi va juca în cu Barcelona.

UPDATE 00:45:   Elche - Barcelona 0-4 (Mathieu 21', Sergi Roberto 40', Pedro 45', Adriano 90') -Video

După ce a cîştigat în tur cu 5-0, Barcelona a învins-o pe  Elche şi în retur, scor 4-0 şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Regelui Spaniei.

Luis Enrique a decis să odihnească mai mulţi titulari şi a trimis în teren mai mulţi jucători de la echipa secundă, precum Sergi Roberto, Adama, Hallilovici sau Gumbau. Barcelona nu a avut emoţii şi şi-a asigurat victoria încă din prima repriză.

Real Madrid - Atletico Madrid 2-2 ( Sergio Ramos 20', Cristiano Ronalo 54/ Fernando Torres 1', 46') - Video

După ce Atletico a cîştigat în primul tur cu 2-0, elevii lui Diego Simeone au început în forţă meciul, iar în primul minut Fernando Torres a deschis scorul, cu primul gol de la revenirea la Atletico.

Jucătorii de la Real Madrid au revenit şi au egalat prin golul marcat de Sergio Ramos, în minutul 20, dar elevii lui Carlo Ancelotti nu au mai înscris pînă la pauză, deşi au avut mai multe ocazii.

Începutul celei de-a doua reprize a fost identic cu cel al primei reprize, iar Fernando Torres a înscris în minutul 46.

Cristiano Ronaldo, care la începutul meciului a prezentat Balonul de Aur fanilor, a egalat scorul în mintul 54, cu o lovitură de cap din şase metri.

Spaniolul împrumutat de la AC Milan a fost înlocuit de Arda Turan în minutul 58.

Atletico Madrid va juca în sferturi cu cîştigătoarea dintre Barcelona şi Elche. În tur, elevii lui Luis Enrique au cîştiga cu 5-0. Meciul retur se dispută astăzi de la ora 23:00.