INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PORTUGALIA

VIDEO Benfica, victorie la 10 goluri diferență în Portugalia! Fază FANTASTICĂ de tiki-taka reușită de „vulturi”

Joao Felix, la capătul unui gol fantastic

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 februarie 2019 21:47

Benfica Lisabona s-a impus cu 10-0 în fața lui Nacional, într-un meci din etapa cu numărul 21 din prima ligă portugheză.

Benfica a profitat din plin de pasul greșit făcut de rivala FC Porto, 1-1 cu Moreirense. „Vulturii” n-au avut milă de Nacional, formație implicată în lupta pentru evitarea retrogradării.

Alex Grimaldo a deschis balul în minutul 1, cu o incursiune în flancul stâng. Elvețianul Haris Seferovic a stabilit scorul pauzei cu „dubla” din minutele 21 și 27. „Măcelul” a continuat după reluare. Joao Felix (min. 50), Pizzi din penalty (54), Ferro (56), Ruben Dias (64), Rafa Silva (88) și Jonas cu o dublă în minutele 85 și 90 au oferit scorul sezonului.

În prima repriză, la scorul de 3-0, „vulturii” au reușit o fază splendidă, cu 8 pase în viteză. Mingea trimisă de puștiul Joao Felix (18 ani) a fost respinsă în corner.

Victoria o duce pe Benfica la doar un punct de liderul Porto, cu 13 etape rămase de disputat. Surpriza Braga le suflă în ceafă.

Clasament Portugalia

clasament portugalia

Vezi și:

Răzvan Lucescu, 99 la sută campion în Grecia! Momente reprobabile la final: intervenție în forță chiar pe teren