INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  HERTHA - DORTMUND 2-1

VIDEO Borussia celor două măști » După ce a strălucit în Liga, Dortmund a clacat rușinos în campionat

Plattenhardt, dreapta, o execută pe Borussia din lovitură liberă: 2-1 // Foto: Bild Zeitung

Articol de - Publicat duminica, 12 martie 2017 00:00

Strălucitori miercuri, în Ligă, la 4-0 cu Benfica, galben-negrii au capotat ieri la Berlin și pot spune adio titlului.

Bundesliga rămâne o piatră de moară pentru Borussia Dortmund în acest sezon. După gala cu Benfica, 4-0 miercuri, în returul "optimilor" Ligii, pe galben-negri i-a lăsat benzina ieri, la Berlin: 1-2 cu Hertha. A 5-a înfrângere în această stagiune. Și deja se uită cu binoclul după liderul Bayern: 16 puncte distanță!

Antrenorul Thomas Tuchel a făcut ieri 4 modificări în primul unsprezece, față de confruntarea cu portughezii. Dar pe bancă n-are aceeași calitate ca Ancelotti. Iar asta s-a văzut la Berlin, unde Ginter, înlocuitorul lui Piszczek, a pierdut ușor un balon, Ibisevici i-a centrat lui Kalou, 1-0. Era doar minutul 11.

Aubameyang, 3 goluri miercuri, a înscris ieri doar o dată, pentru 1-1 (55). Și-a venit minutul 71: "directă" Plattenhardt, vinclu! 2-1, scor final.

BAYERN - EINTRACHT 3-0: Lewa 100!

Mașina de goluri Lewandowski n-a iertat nici ieri. Adversarul "tricolorilor" în preliminariile CM 2018 a deschis scorul (38) și a apoi a închis tabela (55) la 3-0 cu Eintracht. O "dublă" cu care a ajuns la 100 de reușite în 136 de meciuri în tricoul lui Bayern.