Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

CAMPIONATE    •   CUPA SPANIEI

VIDEO + FOTO "7 goluri și o înmormîntare" » Barcelona a demolat-o pe Valencia

Joi, 04 Februarie 2016

Barcelona a înregistrat aseară cea mai categorică victorie din acest sezon, 7-0 cu Valencia, în semifinalele Cupei Regelui Spaniei.

Jucătorii catalanilor s-au descătușat pe Camp Nou și au profitat de naivitatea jucătorilor lui Gary Neville, aflat la prima experiență ca antrenor. Englezul nu a avut ce să facă pentru a-i opri pe Luis Suarez și pe Leo Messi, care au marcat toate cele șapte goluri.

Atacantul uruguayan a deschis scorul în minutul 7, reușind dubla cinci minute mai tîrziu.  În finalul primei reprize, a venit rîndul lui Messi să iasă la rampă. În minutul 29 a marcat primul gol, în minutul 44 a trimis mingea în bară, iar în minutul 45+1 a obținut un penalty și o eliminare, dar Neymar a executat lovitura de la 11 metri și a trimis mingea în bară.

În a doua repriză, Messi a mai marcat de două ori, în minutele 59 și 74, completîndu-și hat-trick-ul. Finalul partidei i-a aparținut lui Suarez, care a mai marcat de două ori, în minutele 83 și 88.