INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  RIVER PLATE - BARCELONA,

VIDEO + FOTO Barcelona, campioana mondială a cluburilor! Catalanii au cîștigat al cincilea trofeu al anului, după 3-0 cu River Plate

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 decembrie 2015 09:39

Barcelona a cîștigat al cincilea trofeu al sezonului, după ce a învins-o pe River Plate, scor 3-0, în finala Campionatului Mondial al Cluburilor.

Vezi aici cum s-a desfășurat meciul

River Plate - Barcelona 0-3 (Messi 36', Suarez 49', 68')

VIDEO cu golul de 0-1

Video cu golul de 0-2

Barcelona s-a impus în fața campioanei Americii de Sud, după un meci pe care l-a controlat în întregime. Elevii lui Luis Enrique au deschis scorul prin Messi, care a marcat în minutul 36 cu un șut de la 13 metri.

Imediat după pauză, Suarez a ieșit la rampă și a marcat de două ori. În minutul 49, atacantul a scăpat singur cu portarul advers și l-a învins cu un șut de la marginea careului. Uruguayanul a stabilit scorul final în minutul 68, cînd a reluat cu capul de la de 11 metri, după o centrare perfectă a lui Neymar.

Trofee cucerite de Barcelona în 2015: La Liga, Cupa Regelui Spaniei, UEFA Champions League, Supercupa Europei și Campionatul Mondial al cluburilor

Echipele de start:

River Plate: Barovero - Mercado, Maidana, Balanta, Vangioni - Kranevitter, Ponzio, Sanchez, Viudez - Mora y Alario.

Barcelona: Bravo - Alves, Mascherano, Pique, Alba - Busquets, Iniesta, Rakitici - Neymar, Suarez, Messi