Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

CAMPIONATE    •   MANCHESTER CITY - ARSENAL 3-1

VIDEO + FOTO Manchester City se impune în faţa lui Arsenal, 3-1, şi rupe clasamentul din Premier League!

Duminica, 05 Noiembrie 2017

Manchester City s-a impus în faţa lui Arsenal, scor 3-1, şi se distanţează în fruntea clasamentului din Premier League.

Meciul a început cu un pressing avansat al "tunarilor", dejucat însă rapid de Guardiola. De Bruyne a marcat în minutul 19, printr-un şut înşelător de la marginea careului. Repriza secundă a debutat cu faultul prostesc al lui Monreal, Aguero dublând diferenţa din penalty.

Intrat în partea secundă, Lacazette a readus-o pe Arsenal în joc. Doar 10 minute a durat euforia oaspeţilor. Gabriel Jesus, dintr-o pasă primită de la David Silva, aflat în ofsaid, a marcat în minutul 74 şi a închis tabela.

Manchester City a acumulat 31 de puncte, distanţându-se la 8 puncte în faţa locului secund, Manchester United, care are un meci în minus. Arsenal ocupă momentan poziţia a şasea, la egalitate cu Chelsea, Liverpool şi surpriza Burnley, toate cu 19 puncte.

Manchester City - Arsenal 3-1