INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ESPANYOL - ATLETICO MADRID 1-3

VIDEO Gâlcă, mai bun ca Simeone doar 6 minute » Atletico a revenit și a învins Espanyol, 3-1

Articol de GSP - Publicat sambata, 09 aprilie 2016 21:03

Espanyol a pierdut meciul de pe teren propriu din etapa a 32-a din La Liga în fața lui Atletico Madrid, scor 1-3.

ESPANYOL BARCELONA - ATLETICO MADRID 1-3
A marcat: Diop 29 / Torres 36, Griezmann 58, Koke 89
VIDEO / liveTEXT

Trupa lui Costel Gâlcă a început foarte bine jocul și a deschis scorul în minutul 29 prin Diop. Avantajul pe tabela de marcaj n-a ținut prea mult. În minutul 35, Torres avea să puncteze și să restabilească egalitatea.

Golul care a adus-o pe Atletico Madrid în avantaj l-a marcat Griezmann, în minutul 58. Cu 7 minute înainte de final, trupa lui Gâlcă trebuia să beneficieze de un penalty la o intervenție a lui Juanfran, însă arbitrul n-a acordat nimic și imediat, pe contraatac, Atletico era să majoreze diferența.

În ultimul minut de joc Koke a stabilit scorul final și Atletico și-a recăpătat locul 2 în La Liga, cu 73 de puncte, după ce-l pierduse astăzi în favoarea lui Real Madrid (4-0 cu Eibar). Espanyol este pe 13, cu 36 de puncte.

La meciul cu Atletico, Gâlcă a atins borna de 100 de meciuri ca antrenor: 22 la Almeria B, 58 la Steaua și 20 la Espanyol. A obținut 54 de victorii, 18 egaluri și a înregistrat 28 de înfrângeri.

Espanyol: Pau Lopez - Javi Lopez, Alvaro, Roco, R. Duarte - Oscar Duarte - Asensio, Diop, Victor, Abraham - Gerard Moreno
Antrenor: Costel Gâlcă

Atletico: Oblak - Juanfran, Godin, Lucas, Filipe Luis - Koke, Gabi, Augusto, Ferreira-Carrasco - Griezmann, Torres
Antrenor: Diego Simeone