INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

VIDEO Horrorussia! » Dortmund, de la 2-0 la 2-2 cu Paderborn. Marco Reus s-a accidentat!

Dortmund l-a pierdut şi pe Reus

Articol de - Publicat duminica, 23 noiembrie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 22 noiembrie 2014 23:23

Reus a fost scos pe targă în minutul 64, după ce-a primit o lovitură în glezna dreaptă. E suspect de ruptura ligamentelor.

Clar, nu e sezonul Borussiei Dortmund. Abia ce-şi mai revenise din pumni, după victoria în faţa celeilalte Borussia, din Monchengladbach, că vicecampioana Germaniei a călcat din nou în străchini: 2-2 pe terenul promovatei Paderborn, după ce-a avut 2-0 la pauză. Şi cum o nenorocire nu vine singură, l-a pierdut şi pe Marco Reus, accidentat.

Reus fixase scorul la pauză, 2-0, şi se părea că Dortmund a lăsat în urma criza pe care o traversa de la începutul sezonului. Se părea. Ca din senin, gazdele au prins tupeu şi le-au dat oaspeţilor lovitură după lovitură: Rupp a redus din scandicap, apoi Bakalorz l-a scos din joc pe Reus.

Lovit în glezna dreaptă, "motorul" Borussiei a fost scos pe targă şi înlocuit. Fără el, galben-negrii şi-au pierdut anvergura ofensivă, iar în minutul 81, Saglik, abia intrat, a stabilit scorul final: 2-2.

7 eşecuri a suferit Dortmund în 12 etape. E la un punct de locul 16, care duce la baraj

Le-a arătat degetul
Scandal în liga a doua, la finalul meciului Union Berlin - Munchen 1860 1-4. Apostrofat de suporteri, antrenorul gazdelor, Norbert Duwel, le-a replicat cu degetul mijlociu ridicat. "Am răspuns la o jignire personală. Nu trebuia, dar s-a întîmplat", a comentat tehnicianul lui Union.