INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

VIDEO Madridul vesel » Real fulminant: 5-1 la Osasuna!

„Scăriţa” lui Higuain i-a şters capul lui Fernandez

Articol de - Publicat duminica, 01 aprilie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 01 aprilie 2012 00:27

Aseară, Mourinho s-a liniştit. Albii au ajuns la 100 de goluri în acest campionat, după un carnaval ofensiv

O seară specială. Pentru Madrid. Pentru Cristiano. Pentru Benzema. Pentru Higuain. Un 5-1 încîntător la Osasuna (joc total, spectaculos şi eficace), care îl mai calmează puţin pe Jose Mourinho.

De-abia începuse meciul şi albii deschideau scorul. După centrarea lui Ronaldo, voleul lui Benzema (unul dintre cele mai frumoase ale sezonului) a propulsat mingea la vinclu. O reuşită de pus în ramă (6). Treizeci de minute mai tîrziu, Cristiano şi-a lansat trasorul de la 35 de metri, minge trecîndu-i printre braţe portarului. Aproape imediat (39), „scăriţă” Higuain. 0-3. Golul 100 la Real al argentinianului.

După pauză, Nino i-a trezit din visare pe oaspeţi: 1-3. Însă partida era a madrilenilor. CR7 a mai punctat o dată, din lovitură liberă, şi are 37 de goluri în campionat. Pentru ca Higuain să facă şi el „dubla” la pasa lui Ronaldo. 1-5. Real are deja 100 de goluri în La Liga. O medie de 3,3 pe meci! Se poate mai bine?

Osasuna – Real Madrid 1-5
(Nino 47 VIDEO - Benzema 6 VIDEO, C. Ronaldo 36 VIDEO, 69 VIDEO, Higuain 39 VIDEO, 76 VIDEO)

Clasament: 1. Real Madrid 78p, 2. Barcelona 69p, 3. Valencia 47p.

Assist, Bănel

Aseară, Nicoliţă (65 de minute pe teren) a pasat decisiv la golul 2 al lui St. Etienne, dar a pierdut acasă, 2-3 cu Nice. Tot în Franţa, Daniel Niculae a jucat 81 de minute la Nancy, 2-1 cu PSG. În Italia, Ştefan Radu (90 de minute) n-a rezistat cu Lazio în faţa Parmei: 1-3. În schimb, Cristi Săpunaru, şi el integralist, a cîştigat: Porto – Olhanense 2-0.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”