INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CEHIA

VIDEO Nicolae Stanciu, pasă ideală de gol la revenire » Slavia s-a impus în deplasare cu Mlada Boleslav

Stanciu a pasat decisiv la golul Slaviei

Articol de GSP - Publicat marti, 26 mai 2020 22:52

Slavia Praga, cu Nicolae Stanciu (27 de ani) integralist, a câștigat primul meci de după pauza provocată de coronavirus, scor 1-0, în deplasarea de la Mlada Boleslav.

Prima ligă din Cehia a revenit, fără spectatori, după modelul făcut celebru de Bundesliga. Campioana en-titre Slavia Praga a început cu o victorie la limită, una în care Nicolae Stanciu a fost decisiv. Internaționalul român a fost extrem de implicat în prima parte. A văzut un cartonaș galben în minutul 19, iar în minutul 22 a oferit pasa decisivă la unicul gol al partidei. Stanciu s-a demarcat excelent în flancul stâng și a centrat ideal, în zona punctului de la 11 metri. Petr Sevcik a trimis mingea în plasă cu o lovitură de cap.

Vezi VIDEO cu golul

Stanciu e lider în Cehia

Slavia Praga este prima în Cehia, cu 61 de puncte acumulate în 25 de etape. Principala urmăritoare, Plzen, are 50 de puncte și un meci mai puțin disputat. Nicolae Stanciu revine pe teren sâmbătă, de la ora 21:00, când formația sa primește vizita celor de la Jablonec.

VIDEO Prim-ministrul Spaniei a dat undă verde revenirii La Liga în săptămâna 8-14 iunie