INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FC BARCELONA - RAYO VALLECANO 3-1

VIDEO Tandem letal » Messi şi Villa au dat recital contra lui Rayo Vallecano, 3-1, şi au demonstrat că se înţeleg perfect

Articol de GSP - Publicat luni, 18 martie 2013 00:00 / Actualizat luni, 18 martie 2013 11:09

FC Barcelona a învins duminică seara pe Rayo Vallecano şi îşi păstrează avansul de 13 puncte faţă de principala urmăritoare, Real Madrid.

Cuplul Messi-Villa a început să facă victime. Asturianul şi-a arătat aseară cea mai bună versiune a sa, demonstrînd că golul capital din meciul cu AC Milan nu a fost o întîmplare. După mai multe luni în care părea că nu se regăseşte după accidentarea care l-a ţinut departe de gazon mai mult de 9 luni, Villa a colaborat excelent cu Messi, aducînd victoria fără emoţii a catalanilor şi închizînd gura celor care spuneau că există probleme între el şi argentinian.

REZUMATUL PARTIDEI

A deschis scorul în minutul 25, din pasa lui Messi, pentru ca 15 minute mai tîrziu să fie el cel care a pasat decisiv pentru argentinian, care a făcut 2-0. Aceeaşi schemă, aceiaşi actori în minutul 57, cînd "Balonul de Aur" a urcat scorul la 3-0 din pasa lui Villa. Tamudo a înscris golul de onoare pentru Rayo în minutul 70.

Revine Tito!
Jordi Roura, aflat cel mai probabil la ultimul meci ca "principal", Tito Vilanova urmînd să se întoarcă în cursul săptămînii de la New York şi să revină la antrenamente, nu a putut conta pe Carles Puyol, operat şi out pentru cel puţin o lună şi jumătate, şi Xavi Hernandez, care a acuzat ceva probleme musculare după meciul cu Milan, din Liga Campionilor. A lipsit şi Valdes dintre buturi, ispăşindu-şi al doilea meci de suspendare din cele 4 primite.

S-a rupt Adriano!
Vestea proastă pentru catalani o reprezintă accidentarea lui Adriano, fundaşul dreapta fiind înlocuit după doar 20 de minute cu Alves. Adriano va fi indisponibil între 4 şi 6 săptămîni, diagnosticul fiind: ruptură la bicepsul femural de la piciorul drept.

FC Barcelona: Pinto - Adriano (Alves,22), Pique, Mascherano, Jordi Alba - Fabregas (A.Song, 81), Busquets, Iniesta (Thiago, 63) - Alexis Sanchez, Messi, Villa
Rayo Vallecano: Ruben - Tito, Galvez, J. Figueras, Arabilla - Trashorras, Adrian (Lass, 61) - Piti, Dominguez (Isi, 84), J. Carlos - Delibasic (Tamudo, 69)