INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PORTUGALIA

VIDEO Cel mai în vogă număr 9 din Europa » Și-a dus echipa pe primul loc, înscrie la foc automat și costă 100 de milioane de euro!

Viktor Gyokeres // foto: Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 20 decembrie 2023 13:28 / Actualizat miercuri, 20 decembrie 2023 18:13

Viktor Gyokeres (25 de ani), atacantul suedez de origine maghiară pe care Sporting CP l-a cumpărat în vară cu 20 de milioane de euro, reușește un sezon extraordinar ♦ Deunăzi, el a înscris în victoria echipei din Lisabona contra lui FC Porto, 2-0, care i-a readus pe alb-verzi pe primul loc în Portugalia.

Suedezul Viktor Gyokeres, atacant care măsoară 1,87 metri, este cel mai în vogă număr 9 din fotbalul european.

Cumpărat de Sporting CP în vară cu 20 de milioane de euro, atacantul care a aparținut de Coventry în precedenții 2 ani înscrie pe bandă rulantă în Portugalia.

De la Benzema și Kante, înapoi în Premier League! Antrenor nou în elita Angliei, sâmbătă are debutul
PREMIER LEAGUE

VIDEO. Viktor Gyokeres, gol și pasă decisivă în Sporting - FC Porto 2-0

Gyokeres are deja 17 goluri și 8 assisturi în acest sezon, în numai 20 de apariții, fiind decisiv în cel mai recent meci al alb-verzilor, victoria din derby-ul cu FC Porto.

Viktor a deschis scorul în minutul 11, gol la colțul scurt după ce a protejat balonul excelent, apoi i-a pasat lui Goncalves în minutul 60 pentru reușita de 2-0. Putea să fie chiar o „dublă” pentru suedez, dar golul din minutul 45 i-a fost anulat pentru un presupus fault în faza de construcție.

Atenție: Gyokeres costă 100 de milioane de euro

Cu media de aproape un gol pe meci, Gyokeres a început să atragă atenția granzilor europeni, însă transferul lui nu va fi deloc ieftin.

Fabrizio Romano, jurnalistul numărul 1 în materie de transferuri, a anunțat că Sporting i-a fixat lui Gyokeres o clauză de reziliere în valoare de o sută de milioane de euro.

Viktor a fost foarte bun și sezonul precedent, la Coventry, în care a înscris 21 de goluri în 46 de partide în Championship, a doua ligă engleză.

El este internațional suedez și se laudă cu 5 goluri în 19 meciuri pentru naționala scandinavă.