INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID

VIDEO CU FAZA Vinicius l-a copiat pe Cristiano Ronaldo » Cum și-a deschis hattrick-ul din supervictoria cu Barcelona

Vinicius Junior (23 de ani), extremă stângă la Real Madrid, a fost protagonistul meciului cu Barcelona, câștigat de „galactici”, scor 4-1.

Articol de - Publicat duminica, 14 ianuarie 2024 23:17 / Actualizat duminica, 14 ianuarie 2024 23:39

Vinicius Junior (23 de ani), extremă stângă la Real Madrid, a fost protagonist cu Barcelona, în finala Supercupei Spaniei, câștigată de „galactici”, scor 4-1.

Vinicius a marcat 3 din cele 4 goluri ale madrilenilor, toate în prima repriză, făcând ca victoria Realului în fața marii rivale să fie una facilă.

Ce notă a primit Radu Drăgușin în presa engleză, la debutul în tricoul lui Tottenham
MAN UNITED - TOTENHAM 2-2

După primul gol, reușit în minutul 7, brazilianul a sărbătorit în stilul lui Cristiano Ronaldo, imitând celebrul „SIU” al portughezului. Întreg stadionul a strigat în momentul celebrării fotbalistului.

VIDEO. Primul gol marcat de Vinicius, sărbătorit în stilul lui Cristiano Ronaldo

Primul „El Clasico” din 2024 s-a jucat la Riad, cu un trofeu pe masă. Finala Supercupei a fost una fără istoric, dominată de elevii lui Carlo Ancelotti.

Real Madrid, victorie clară contra Barcelonei

Vinicius Junior a deschis scorul în minutul 7, pe contraatac, servit excelent de Bellingham. A dublat imediat avantajul, de această dată dintr-o pasă venită de la Rodrygo.

Lewandowski a dat semnalul revenirii catalanilor, un voleu violent din afara careului, după o jumătate de oră de joc. Replica a venit tot de la Vini, penalty transformat înaintea pauzei.

Ședința lui Xavi de la pauză n-a schimbat nimic. Madrilenii au mai punctat o dată. În minutul 63, Rodrygo a îndeplinit o formalitate, din 10 metri. Ca dezastrul să fie complet, Barcelona a terminat partida în 10 oameni. Araujo a văzut al doilea cartonaș galben în minutul 71. Ultimele minute au fost un chin pentru catalani. Arbitrul a curmat suferința, nicio secundă adițională.

Real Madrid și-a luat revanșa în fața Barcelonei

Real Madrid a răzbunat eșecul suferit în finala Supercupei din 2023 și ajunge la 13 trofee în competiție. Barcelona încă e liderul ierarhiei, cu 14 distincții.

Urmează o pauză de 3 luni până la următorul „El Clasico”. Meciul din retur, în La Liga, este programat pe 21 aprilie 2024, pe Santiago Bernabeu.

Remarcatul lui Postecoglou în meciul care a consemnat debutul lui Drăgușin la Tottenham: „Impecabil”
United - Tottenham 2-2
Marius Șumudică, reacție acidă, după ce Gaziantep a pierdut greu pe final contra liderului: „Ciudat, nu am înțeles de ce adversarii s-au exaltat așa”