INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

3 fotbaliști români implicați în Sassuolo - Parma: Chiricheș, Mihăilă și un nume-surpriză!

Vlad Chiricheș în Sassuolo - parma // FOTO: Captură Digi Sport

Articol de GSP - Publicat duminica, 17 ianuarie 2021 16:54 / Actualizat duminica, 17 ianuarie 2021 19:36

Sassuolo și Parma au remizat, scor 1-1, în etapa a 18-a din Serie A. Vlad Chiricheș a fost integralist la gazde.

Parma a condus pe tabelă până în prelungirile partidei de pe „Citta del Tricolore”, când Djuricic a adus un punct lui Sassuolo din penalty.

Pe banca oaspeților s-a aflat un alt român, în afară de Valentin Mihăilă. Numele acestuia este Reinaldo Radu, vărul portarului Ionuț Radu. Fundaș dreapta de meserie, internaționalul U17 a fost transferat de Parma în august 2019, de la juniorii lui Villarreal, acolo unde s-a format ca jucător. Reinaldo s-a născut în Spania, la Castello de la Plana.

Reinaldo Radu (centru) încă nu a debutat la prima echipă

Intrare violentă a lui Vlad Chiricheș

Vlad Chiricheș, titular la Sassuolo, a primit cartonaș galben chiar în primul minut, după un fault dur la mijlocul terenului. Fundașul de 31 de ani a întins piciorul după o minge și l-a lovit cu talpa în cap pe Juraj Kucka, chiar în secunda 34 a partidei.

Slovacul a avut nevoie de intervenția medicilor și a fost bandajat la cap, continuând totuși meciul. Mai mult, atacantul a deschis scorul în minutu 37, cu o lovitură de cap.

Juraj Kucka

Ca urmare a acestui cartonaș galben, Chiricheș va rata următorul meci al lui Sassuolo, cu Lazio, echipa lui Ștefan Radu, programat pe 24 ianuarie.

FINAL » Sassuolo - Parma 1-1

• Au marcat: Djuricic 90+3 - pen. / Kucka 37
  • Chiricheș a început meciul din primul minut pentru Sassuolo. Mihăilă și Reinaldo Radu au rămas rezerve la oaspeți.

Echipe de start:

Sassuolo (4-2-3-1): Consigli - Toljan, Chiricheș, Ferrari, Kyriakopoulos - Magnanelli, Ayhan - Traore, Lopez, Defrel - Caputo
Antrenor: De Zerbi

Parma (4-3-3): Sepe - Busi, Dierckx, Iacoponi, Pezzella - Grassi, Brugman, Kurtic - Kucka, Corneliu, Gervinho
Antrenor: Roberto D'Aversa

VIDEO Trei cote tari pentru Inter - Juventus

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Rangers, chin cu ultima clasată » Înlocuitorul lui Ianis a evitat prima înfrângere a sezonului! Cum s-a descurcat Hagi

Alex la Maxim! Cel mai bun sezon al carierei, golgeter și lider la Gaziantep » Cifre remarcabile