INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Wayne Rooney, demis după nici 3 luni! Înfrângerea de pe 1 ianuarie i-a fost fatală

Wayne Rooney a fost demis de Birmingham City // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat marti, 02 ianuarie 2024 12:55 / Actualizat marti, 02 ianuarie 2024 13:09

Wayne Rooney (38 de ani) a fost demis de Birmingham City, după ce a obținut doar două victorii în 15 meciuri pe banca albaștrilor.

Birmingham începuse sezonul decent sub comanda lui John Eustace, cu 5 victorii, 3 egaluri și 3 înfrângeri în primele 11 etape, apoi acționarii l-au înlocuit pe Eustace cu Wayne Rooney, vorbind despre nevoia de a avea „o mentalitate de învingători și o cultură a ambiției” la club.

Lege crucială modificată în Italia de la 1 ianuarie 2024! „Va conduce la distrugerea fotbalului italian!”
ITALIA

În momentul în care Rooney i-a preluat pe albaștri, aceștia erau pe locul 6 în Championship, a doua ligă engleză.

Wayne Rooney, demis de Birmingham City

Americanii de la The Athletic scriu astăzi că fostul atacant al lui Manchester United a fost demis, după ce pe 1 ianuarie Birmingham a fost zdrobită de Leeds, 0-3.

Mandatul lui Rooney se încheie cu numai două victorii în 15 meciuri, în rest 4 egaluri și 9 înfrângeri.

Wayne o lasă pe Birmingham pe locul 20, cu numai 6 puncte peste pozițiile retrogradabile.

Luni seara, după 0-3 cu Leeds, Rooney spusese: „Știam că va fi un meci dificil, dar am simțit că vreme de 30 de minute, până ca ei să înscrie, planul nostru a funcționat.

Ne-am creat ocazii, le-am provocat probleme pe contraatac, dar apoi am primit un gol banal. Aveam 3 fundași centrali pe teren, dar Bamford era singur în careul de 6 metri!”.

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Manchester United și Liverpool luptă pentru titularul lui Bayern Munchen
MERCATO
Ce a schimbat Mo Salah la pauza meciului cu Newcastle și la ce record a ajuns golgheterul lui Liverpool!