INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

Werder Bremen - Bayer Leverkusen 1-4 » Final spectaculos de etapă în Bundesliga

Bayer Leverkusen s-a impus pe terenul lui Werder Bremen  // sursă foto: Guliver/gettyimages +7   FOTO
Bayer Leverkusen s-a impus pe terenul lui Werder Bremen // sursă foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat luni, 18 mai 2020 18:09

Bayer Leverkusen s-a impus categoric pe terenul lui Werder Bremen, scor 4-1, în ultimul meci al etapei 26 din Bundesliga.

Echipa antrenată de Peter Bosz a reușit să câștige ambele reprize ale partidei, după ce la pauză scorul era de 2-1. Golurile primei reprize au fost marcate într-un interval de doar cinci minute.

Puștiul senzație al lui Bayer, Kai Havertz, a deschis scorul în minutul 28, după o centrare a lui Diaby. Germanul a profitat de plasamentul greșit al portarului Pavlenka și a trimis mingea pe lângă acesta cu capul. La doar două minute distanță, Gebre Selassie a egalat pentru „verzi”, fructificând o centrare din corner a lui Bittencourt.

Egalitatea pe tabelă s-a menținut doar pentru 3 minute, pentru că Havertz a ieșit din nou la rampă, reușind „dubla” cu o lovitură de cap, după centrarea lui Demirbay din lovitură liberă.

A doua repriză a fost la discreția lui Bayer, care a mai punctat de două ori. Mai întâi prin fundașul dreapta Weiser, care a împins mingea în poartă tot cu capul, apoi prin Demirbay, care a finalizat elegant, cu un lob peste Pavlenka, după o pătrundere spectaculoasă a lui Bellarabi, jucător introdus în repriza secundă.

Trei puncte în plus pentru Bayer, care se apropie la doar o lungime de locurile de Liga Campionilor. 50 de puncte pentru formația din Leverkusen, 51 pentru RB Leipzig. Situația lui Werder rămâne dramatică. Echipa rămâne pe penultima poziție și merge la Freiburg în etapa următoare, în timp ce Bayer va juca în deplasare cu Borussia Monchengladbach.

Werder Bremen - Bayer Leverkusen 1-4

+3 FOTO

Vezi AICI clasamentul din Bundesliga!

WERDER BREMEN: Pavlenka - Veljkovic, Vogt, Moisander (c) - Gebre Selassie, M. Eggestein, Bargfrede, Friedl - Bittencourt, Selke, Rashica
Rezerve: Bartels, J. Eggstein, Kapino, Lang, Langkamp, Osako, Sahin, Sargent, Woltemade
Antrenor: Florian Kohfeldt

BAYER LEVERKUSEN: Hradecky - Weiser, S. Bender, Tapsoba, Sinkgraven - Demirbay, Aranguiz - Wirtz, Amiri, Diaby - Havertz (c)
Rezerve: Alario, Bailey, Baumgartlinger, Bellarabi, Dragovic, Ozcan, Palacios, Paulinho, Tah
Antrenor: Peter Bosz

Vezi AICI rezultatele înregistrate în etapa #26 din Bundesliga!

VIDEO. Adrian Porumboiu, reacție incredibilă la GSP Live, după reluarea Bundesliga: „E ca o partidă de sex prea protejată”

Citește mai multe știri despre Bundesliga:

Fabulos! Recordul unic al lui Erling Haaland: e peste Messi și Cristiano Ronaldo