INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2022 - STIRI  »  ANGLIA - IRAN 6-2

De ce a putut face Iran 6 schimbări în meciul cu Anglia de la Campionatul Mondial

Portarul Alireza Beiranvand a fost suspect de comoție cerebrală în Anglia - Iran // sursă foto: Guliver/gettyimages +12   FOTO

Articol de GSP - Publicat marti, 22 noiembrie 2022 07:22 / Actualizat marti, 22 noiembrie 2022 08:06

În Anglia - Iran 6-2, meci din grupa B, asiaticii au efectuat 6 modificări mulțumită unei reguli introduse de FIFA în regulamentul pentru Campionatul Mondial.

Partida dintre Anglia și Iran, cea care a deschis ziua 2 a Mondialului din Qatar, a fost extrem de fragmentată în prima parte.

În minutul 9, portarul Alireza Beiranvand s-a ciocnit cap în cap cu un coechipier din apărare în timp ce ambii urmăreau o minge centrată în careul Iranului.

Cu nasul însângerat, Beiranvand a primit îngrijiri medicale pe gazon minute bune. A încercat să continue meciul, dar după numai câteva faze a constatat că nu este în stare și a cerut schimbarea.

Anglia - Iran, la Campionatul Mondial din Qatar // foto: Guliver/gettyimages
+8 FOTO

A fost doar prima înlocuire dintre cele 6 efectuate de Iran. În mod normal, în meciurile de 90 de minute, echipele au dreptul la 5 schimbări.

Numai că în astfel de cazuri, în care un fotbalist suferă sau este suspect de comoție cerebrală, antrenorii au la dispoziție și șasea schimbare, după cum relatează Independent UK.

Beiranvand a fost înlocuit în minutul 20, selecționerul Carlos Queiroz a mai efectuat 3 schimbări la pauză și alte două pe parcursul reprizei secunde. În total, 6 modificări.

Automat, și Anglia a avut dreptul la 6 schimbări pentru acel meci, dar Gareth Southgate s-a limitat la 5. Patru dintre acestea au fost făcute dintr-un foc, în minutul 70.

La Mondial spectatorii se numără „românește”! Anomalia sesizată de trimișii GSP în Qatar
SPECTATORI

Tot referitor la suspiciunile de comoție cerebrală, regulamentul pentru Campionatul Mondial mai spune că:

Un jucător suspectat de comoție cerebrală în timpul unui meci trebuie să fie examinat de medicul echipei conform protocoalelor documentate în Manualul de Medicină de Urgență al FIFA.

Arbitrul poate suspenda jocul temporar, până la 3 minute, oricând are loc un astfel de incident. Arbitrul îi poate permite fotbalistului să continue meciul cu autorizația medicului echipei, după ce acesta l-a evaluat și a exclus posibilitatea unei astfel de accidentări.

După 2-6 cu Anglia, Iran este ultima în grupa B, din care mai fac parte Țara Galilor și SUA, ambele cu câte un punct după egalul din meciul direct, scor 1-1.

Corespondență GSP din Qatar - Vezi cum s-a trăit meciul Anglia - Iran

Mai multe știri de la Campionatul Mondial:

SUA, demonstrație de forță la încălzire » Scene rar întâlnite: cum au încercat americanii să îi intimideze pe galezi

Japonezii au impresionat la deschiderea Campionatului Mondial: „Ar trebui să primească bilete gratis” » Ce s-a întâmplat după Qatar - Ecuador