INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2022 - STIRI  »  ANGLIA - IRAN 6-2

FOTO+VIDEO Anglia e ALL-IN pentru trofeu » Victorie zdrobitoare în confruntarea cu Iran + Impresiile de pe stadion ale trimișilor GSP în Qatar

Anglia - Iran // foto: Guliver/gettyimages +12   FOTO
Anglia - Iran // foto: Guliver/gettyimages

Articol de , , - Publicat luni, 21 noiembrie 2022 17:15 / Actualizat marti, 22 noiembrie 2022 00:21

Anglia a învins-o într-o manieră categorică pe Iran, scor 6-2, în primul meci din Grupa B a Campionatului Mondial din Qatar.

• Anglia și Iran fac parte din grupa B, alături de SUA și Țara Galilor
  • Dan Udrea și Andrei Crăițoiu, trimișii GSP în Qatar, au fost prezenți la meci, pe stadionul Khalifa International, de unde au transmis cele mai importante informații de la fața locului.
  • Ghidul Campionatului Mondial, AICI
  • VIDEO cu rezumatul partidei!

Cronică de Răzvan Luțac: Anglia Recordurilor

A doua cea mai clară victorie din istorie. Al doilea cel mai tânăr marcator la CM. Anglia a zburdat la debutul de la Mondiale: 6-2 cu Iranul.

Falia campionat puternic - turnee finale se micșorează pentru englezi. Finală mică la Mondialul din 2018, finală mare la Europeanul amânat până anul trecut.

Acum, un debut extraordinar la Mondialul din Qatar. 6-2 cu Iranul, semifinalistă a ultimei ediții de Cupa Asiei. Ce au reușit englezii la debutul perfect?

• 1) AL DOILEA SCOR. Doar 6-1 cu Panama, la Campionatul Mondial din Rusia (2018) a fost peste. Acum, englezii au luat gol la un penalty acordat la ultima fază și au învins cu 6-2 Iranul. În afară de cele două meciuri, englezii n-au bătut niciodată, la Mondiale, la mai mult de 3 goluri.
  • 2) PRECOCE.19 ani și 145 zile e vârsta la care Bellingham a deschis scorul cu Iran. Dintre marcatorii englezi la Mondiale, doar Owen (18 ani, 190 zile) în '98, contra României, era mai tânăr.
  • 3) RAPID. Rashford a marcat după 49 de secunde. Conform OPTA, al treilea cel mai rapid gol înscris de o rezervă la Campionatul Mondial!

27 de minute de prelungiri- 14 în prima repriză, 10 minute acordate pentru repriza a doua și încă 3 până s-a bătut penalty-ul lui Taremi - s-au acordat ieri

Anglia - Iran, la Campionatul Mondial din Qatar // foto: Guliver/gettyimages
+8 FOTO

Accidentare horror pentru portarul Iranului

În minutul 9, Alireza Beiranvand și fundașul Majid Hosseini s-au ciocnit cap în cap în timp ce urmăreau o centrare trecută la câțiva centimetri de ei. După ce a stat mai bine de 10 minute întins pe gazon, goalkeeperul cu cea mai lungă aruncare din lume, 60 de metri!, a fost înlocuit de Hossein Hosseini. Avea nasul puternic tumefiat. Iran a ales să vină la Mondial cu patru portari, la fel ca Tunisia.

N-au cântat, au huiduit

Jucătorii Iranului au refuzat să cânte imnul național. O reacție după protestele de acasă, declanșate în septembrie, după moartea Mahsei Amini. O tânără care a fost arestată pentru că nu a purtat corect hijabul, apoi a fost bătută de poliție și a murit la spital. Acuzațiile au fost negate de autorități, însă oamenii au declanșat proteste.

Azi, unii fani au huiduit imnul, iar alți iranieni au adus bannere prin care și-au arătat atașamentul față de cei de acasă. „Femei, viață, libertate”, s-a putut citi pe multe steaguri ale Iranului fotografiate în stadion.

Maguire, meci perfect și accidentare

Ținta glumelor la Manchester United, unde a ieșit din primul 11, Harry Maguire a jucat excelent. Putea primi un penalty după ce Cheshmi l-a ținut în careu, apoi a dat o bară și o pasă de gol la prima reușită semnată de Saka. Însă fundașul a ieșit accidentat la câteva minute după golul de onoare al iranienilor. A acuzat amețeli și dureri la cap, fiind înlocuit de Eric Dier.

FINAL » Anglia - Iran 6-1

• Au marcat: Bellingham 35; Saka 43, 62 ; Sterling 45+1; Rashford 71; Grealish 90 / Taremi 65
+8 FOTO

Ce au transmis reporterii GSP de la fața locului:

• Fondul sonor a fost dominat de fanii Iranului, aflați la meci în număr mai mare decât englezii. În unele zone ale stadionului, suporterii celor două reprezentative au stat amestecați.
  • Temperatura în afara stadionului a fost foarte ridicată, dar aerul condiționat din interiorul arenei a asigurat o temperatură plăcută la nivel de gazon și de tribune.
  • La pauza meciului, rezervele celor două formații nu au putut să efectueze mișcările obișnuite de încălzire. Motivul? Voluntarii obsedați de curățenie și refacerea gazonului și-au făcut apariția pe teren, extrem de preocupați ca suprafața de joc să arate din nou ca la începutul meciului.
  • Stadionul a fost plin, însă nu sold-out. În afara arenei, mai multe persoane vindeau bilete „la negru”.

Corespondență GSP din Qatar. Cum s-a trăit meciul Anglia - Iran

Imnul Angliei a răsunat în tribunele stadionului Khalifa International, din Doha

FOTO - Atmosfera premergătoare meciului Anglia - Iran

+33 FOTO

VIDEO - Spectacol înainte de Anglia - Iran

Anglia - Iran, echipe de start:

ANGLIA (4-2-3-1) : Pickford - Trippier, Maguire, Stones, Shaw - Bellingham, Rice - Saka, Mount, Sterling - Kane
Rezerve: Pope, Ramsdale - Walker, Grealish, Henderson, Rashford, Phillips, Dier, Coady, Alexander-Arnold, Foden, White, Wilson, Gallagher
Selecționer: Gareth Southgate

IRAN (3-5-2): Beiranvand - Pouraliganji, Cheshmi, M. Hosseini - Moharrami, Noorollahi, Karimi, Hajsafi, Mohammadi - Jahanbakhsh, Taremi
Rezerve: Abedzadeh, H. Hosseini, Niazmand - Amiri, Ansarifard, Azmoun, Ezatolahi, Ghoddos, Gholizadeh, Jalali, Kanaani, Khalilzadeh, Rezaeian, Torabi
Selecționer: Carlos Queiroz

Stadion: Khalifa International Stadium
Arbitru: Raphael Claus

Gazeta a fost pe stadion la Qatar - Ecuador » Imaginile care nu s-au văzut la TV: gest neașteptat al suporterilor gazdă, imediat după golul doi
QATAR - ECUADOR 0-2
La coadă cu Casillas » Surpriză neplăcută pentru sutele de jurnaliști la ieșirea din stadion, după Qatar - Ecuador