Pact de un miliard de dolari încheiat la pauza meciului Iran - SUA! » Toate detaliile unei afaceri de anvergură

SUA merge în „optimi”, victorioasă în fața Iranului, scor 1-0. Foto: Getty Imarges

Articol de - Publicat miercuri, 30 noiembrie 2022 11:04 / Actualizat miercuri, 30 noiembrie 2022 17:30

SUA avea 1-0 cu Iran după 45 de minute când Departamentul de Stat de la Washington a anunțat că a acceptat să vândă arme Qatarului în valoare de un miliard de dolari.

Un anunț neașteptat a fost făcut chiar la pauza meciului Iran - SUA, meci decisiv pentru calificarea în „optimile” Mondialului disputat la Doha.

Ce s-a întâmplat cu suporterul care a intrat pe teren cu mai multe mesaje la Mondial » Decizia autorităților din Qatar
PORTUGALIA - URUGUAY 2-0

10 sisteme anti-dronă, 200 de interceptori

Într-un moment când jucătorii lui Gregg Berhalter conduceau cu 1-0, scor păstrat de americani până la final, la Washington se anunța că administrația Biden a aprobat vânzarea de arme Qatarului în valoare de un miliard de dolari.

Potrivit Daily Mail și The Independent, este vorba de 10 sisteme defensive anti-dronă, 200 de interceptori și echipament aferent.

Pact de un miliard de dolari încheiat la pauza meciului Iran - SUA!

Scopul acestui pact, din perspectiva SUA?

„Susținerea politicii externe și a obiectivelor de securitate națională ale Statelor Unite, ajutând să-și mărească siguranța o țară prietenă care continuă să fie o forță importantă pentru stabilitatea politică și economică în Orientul Mijlociu”, a comunicat Departamentul de Stat de la Washington, care a completat: „Va crește astfel capacitatea Qatarului de a răspunde amenințărilor actuale și viitoare prin echipamente defensive electronice și kinetice împotriva sistemelor aeriene fără pilot. Qatar nu va avea dificultăți în a integra aceste echipamente în forțele sale armate”.

SUA încearcă să protejeze Doha de eventuale atacuri coordonate din umbră de Iran, a anunțat Daily Mail.

VIDEO. Spectacolul organizat pe stadion înainte de SUA - Iran

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”