INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2022 - STIRI  »  PORTUGALIA - ELVEȚIA 6-1

VIDEO Cristiano Ronaldo, nervos după calificarea Portugaliei » Ce a făcut în timp colegii se bucurau pe gazon

Articol de GSP - Publicat miercuri, 07 decembrie 2022 00:02 / Actualizat miercuri, 07 decembrie 2022 00:27

Deși Portugalia s-a calificat triumfător în optimile CM 2022, după 6-1 cu Elveția, Cristiano Ronaldo a fost supărat la finalul partidei.

Starul portughez de 37 de ani a început meciul ca rezervă, iar selecționerul Fernando Santos l-a introdus pe teren abia în minutul 72, moment în care stadionul a erupt.

Atacantul care și-a reziliat recent contractul cu Manchester United a avut doar două momente în care a ieșit în evidență. În minutul 76, a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, dar mingea s-a dus în zid, iar în minutul 84 a marcat pentru 6-1, dar reușita a fost anulată, în mod corect, pentru ofsaid.

Tot stadionul l-a cerut pe teren! Fernando Santos l-a pedepsit pe Cristiano Ronaldo, însă a cedat la presiunea fanilor + cum a reacționat CR7 în momentul schimbării
Portugalia - Elveția 6-1

VIDEO Cristiano Ronaldo, supărat după Portugalia - Elveția

După meci, jucătorul a părut extrem de afectat că a început pe bancă partida. În timp ce colegii săi au rămas pe teren pentru a sărbători victoria în fața fanilor, Cristiano a plecat singur, supărat, spre vestiare.

Ce a transmis reporterul GSP prezent la Portugalia - Elveția: Cristiano Ronaldo, în centrul atenției

• La prezentarea echipelor, fanii au rămas tăcuți. Au izbucnit în urale când au auzit numele lui Cristiano Ronaldo, care a început meciul pe bancă
  • Înainte de startul partidei, cei mai mulți fotografi s-au îndreptat către banca Portugaliei, acolo unde se afla Cristiano Ronaldo
  • În minutul 49, Cristiano Ronaldo a ieșit la încălzire. Moment în care stadionul a erupt, iar fanii portughezi l-au aplaudat
  • În minutul 62, întreg stadionul a început să-i strige numele lui Cristiano
  • În minutul 72, starul Portugaliei a ieșit la marginea terenului pentru a intra pe teren. Fanii au început să aplaude și să-i strige numele

Portugalia, victorie categorică în optimile CM 2022: 6-1 cu Elveția

Cristiano rezervă în „optimile" de Mondial. Asta da, surpriză pregătită de Fernando Santos, căruia nu i-au căzut bine gestul și cuvintele căpitanului său la meciul cu Coreea de Sud! Și fanii lusitani au primit satisfacție, 70% dintre aceștia dorind să nu-l mai vadă între titulari.

„Opțiune strategică", explică selecționerul. Toți fotoreporterii erau mai interesați de banca de rezerve decât de titularii lusitani, focalizând pe marele absent. Și ce strategie inspirată!

Înlocuitorul lui CR7, Gonçalo Ramos, care nu prinsese decât 10 minute în total în primele două partide, profită. Atacantul Benficăi, debutant la CM la 21 de ani, îl fulgeră cu un șut la vinclu pe Sommer. Același Schär e depășit în săritură de Pepe și se face 2-0.

Stoperul devine cel mai bătrân marcator din eliminatorii la Mondial (39 de ani și 283 de zile). Elvețienii se dezmeticesc greu și Freuler reia slab din careul mic, iar Dalot respinge din fața liniei porții.

Viitorii noștri adversari din preliminariile Euro 2024 sunt pe nicăieri și lusitanii taxează iar. Din nou Ramos, reluare la „scurt" printre picioarele lui Sommer. Există doar o echipă pe teren și Guerreiro urcă scorul la 4-0. Pasă același Gonçalo! Reușita lui Akanji e doar un algocalmin, dar durerea de cap crește cu încă un gol Ramos. Poate ieși după primul hattrick la acest turneu.

La margine, tăblița cu numărul 7 e ridicată de Istvan Kovacs. Era rândul lui Cristiano, aplaudat la Lusail și martor la show.. Scorul final l-a stabilit Leao, în minutul 90+2.

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”