INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2022 - STIRI  »  ARGENTINA - ARABIA SAUDITĂ 1-2

VIDEO Scene memorabile în vestiarul Arabiei Saudite, la pauza șocului cu Argentina: „E nebun! Ne-a făcut să vrem să mâncăm iarba”

Discurs pasionant al lui Herve Renard la pauza meciului Argentina - Arabia Saudită +26   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 23 noiembrie 2022 12:03 / Actualizat miercuri, 23 noiembrie 2022 12:34

Arabia Saudită, selecționată antrenată de francezul Herve Renard (54 de ani), a produs marți una dintre marile surprize din istoria Campionatului Mondial. Însuflețiți de discursul antrenorului de la pauză, saudiții au întors-o pe Argentina în a doua repriză și au câștigat meciul din grupa C, 2-1.

Herve Renard face minuni la cârma Arabiei Saudite. A calificat selecționata de seniori la Campionatul Mondial din Qatar, unde a șocat întreaga lume cu rezultatul de la primul meci, 2-1 cu Argentina, una dintre favoritele la trofeu!

Saudiții erau conduși la pauză, 0-1, iar Argentina părea în control total, cu alte 3 goluri anulate pe motiv de ofsaid. Dar în a doua parte, elevii lui Renard au dat toate calculele peste cap, cu două goluri într-un interval de 5 minute, 48-53. Acestea le-au adus o victorie uriașă!

Șocant: îl legitimează ca jucător?! Manevre în culise pentru instalarea ca „principal” a lui Croitoru » Patronul din Superliga a confirmat în direct: „Da, îl vreau”
VARIANTĂ ȘOCANTĂ

VIDEO » Discursul lui Herve Renard a schimbat totul în Arabia Saudită - Argentina

Fotbaliștii saudiți au fost împinși de la spate, motivați suplimentar de discursul ținut de antrenorul francez la pauză. Un videoclip cu acesta a ajuns pe rețelele de socializare și a devenit viral în scurt timp.

Mai întâi, pe un ton calm, Renard spune în limba engleză: „În primul rând, a durat doar câteva minute ca să primim gol. Se întâmplă în fotbal, este vina noastră. Am împins, am împins, am avut câteva ocazii, dar nu a fost suficient”.

Ulterior, a ridicat tonul, a început să țipe și să gesticuleze puternic: „Nu am avut destulă intensitate. Mai mult! Mai mult! Talentul vostru va face diferența! Rămâneți calmi, mai avem 45 de minute! Fiți concentrați, haideți!”

Traducătorul le-a redat fotbaliștilor mesajul cu aceeași ardoare, țipând la rândul său. Fotbaliștii au ascultat atent, iar la final au aplaudat puternic, în cor.

I-a motivat extraordinar în Arabia Saudită - Argentina: „Ne-a făcut să vrem să mâncăm iarba”

După meci, mijlocașul saudit Abdulellah Al-Malki a povestit cum a simțit discursul antrenorului:

Avem un antrenor nebun. Ne-a motivat la pauză, ne-a spus lucruri care ne-au făcut să vrem să mâncăm iarbă.

Înainte de meci, la discursul premergător meciului, jur că plângeam. Ne-a motivat atât de tare încât nu mai puteam aștepta ca meciul să înceapă”.

Toate stelele s-au aliniat pentru noi, dar nu uitați că Argentina este în continuare o echipă fantastică. Așa este fotbalul, uneori se pot întâmpla lucruri complet nebunești. Ne putem bucura timp de 20 de minute și atât, mai avem două meciuri de jucat în grupă.

Când vii la Campionatul Mondial, trebuie să crezi în tine, orice se poate întâmpla în fotbal.

- Herve Renard, selecționer Arabia Saudită

Mai multe știri despre Arabia Saudită - Argentina:

Decizia luată de prințul Arabiei Saudite imediat după accidentarea horror din meciul cu Argentina

Ce se întâmplă acum în Argentina, după eșecul istoric al „pumelor” cu Arabia Saudită: „Inclusiv jurnaliștii spun asta”

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”