INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2022 - STIRI  »  ARABIA SAUDITĂ

Decizia luată de prințul Arabiei Saudite imediat după accidentarea horror din meciul cu Argentina

Yasser Al-Shahrani , lovit violent de colegul Al Owais/ foto Imago Images

Articol de GSP - Publicat marti, 22 noiembrie 2022 21:32 / Actualizat miercuri, 23 noiembrie 2022 07:36

Mohammed Bin Salman, prințul moștenitor al Arabiei Saudite, a reacționat imediat după accidentarea gravă a lui Yasser Al-Shahrani în meciul Arabia Saudită - Argentina 2-1.

Bin Salman l-a trimis pe jucător de urgență cu un avion privat în Germania pentru a primi tratamentul corespunzător, potrivit Saudi News.

Istvan Kovacs, delegat din nou la Campionatul Mondial » În ce meci va fi implicat centralul român
GRUPA H

Yasser Al-Shahrani, fundașul stânga saudit, a fost lovit cu genunchiul în figură de portarul Al Owais, în minutul 90+5 al meciului cu Argentina. El a suferit mai multe fisuri faciale.

Ciocnire șocantă în finalul meciului Argentina - Arabia Saudită 1-2

În minutul 90+5 al meciului, când Arabia Saudită încerca să mențină avantajul minim de pe tabelă, 2-1, argentinienii au aruncat mingea în careul advers.

Portarul Al Owais a ieșit pentru a respinge balonul și a făcut-o, l-a boxat departe de poartă, dar în același timp l-a lovit pe fundașul stânga Yasser Al-Shahrani cu genunchiul în figură.

Argentina - Arabia Saudită, în grupa C de la Campionatul Mondial // foto: Imago Images
Argentina - Arabia Saudită, în grupa C de la Campionatul Mondial // foto: Guliver/gettyimages
+22 FOTO

Acesta a căzut lat, s-a lovit cu capul de gazon, iar jocul a fost întrerupt la câteva secunde după. În acele clipe, portarul Arabiei Saudite făcea semne disperate ca echipa medicală să intre pe teren. Yasser Al-Shahrani a primit îngrijiri medicale pe gazon și a fost scos cu targa de pe gazon. În timp ce era pe targă, a făcut semn că este OK.

Jocul a fost reluat în minutul 90+9, după aproximativ 4 minute de întrerupere. Arabia Saudită a rezistat atacurilor Argentinei.

Emoționant! Explicația gestului făcut de Grealish după golul din Anglia - Iran: „Pentru tine”
ANGLIA - IRAN 6-2
Comentatorul arab s-a dezlănțuit după supergolul din Argentina - Arabia Saudită » Reacție genială în direct
ARGENTINA - ARABIA SAUDITĂ 1-2