INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2022 - STIRI  »  MAROC - PORTUGALIA 1-0

Fernando Santos, distrus după ce Portugalia a fost eliminată de Maroc în „sferturi”: „Eram convinși că o să ajungem în finală și că o să cucerim trofeul”

Fernando Santos. Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat sambata, 10 decembrie 2022 19:42 / Actualizat sambata, 10 decembrie 2022 20:14

Fernando Santos (68 de ani), selecționerul naționalei Portugaliei, s-a arătat dezamăgit, după ce lusitanii au fost eliminați de Maroc în „sferturile” de finală ale Campionatului Mondial din Qatar.

Tehnicianul a spus că înfrângerea suferită în fața africanilor reprezintă o mare dezamăgire pentru el și pentru elevii săi, însă a precizat că va contnua să muncească alături de aceștia, pentru că au arătat că au capacitatea necesară pentru a reliza ceva important pentru fotbalul portughez.

O imagine pentru istorie: Cristiano Ronaldo, în hohote de plâns la ultima sa apariție la un Mondial: ce s-a întâmplat imediat după meci
MAROC - PORTUGALIA 1-0

Fernando Santos: „O mare dezamăgire”

„Pentru mine și pentru jucători, această partidă reprezintă o mare dezamăgire. Jucătorii erau încrezători, fericiți înaintea meciului, însă din păcate nu am reuțit să ne calificăm mai departe.

Fotbaliștii au muncit. În prima repriză, ne-a lipsit puțină imaginație pentru a putea sparge zidul Marocului. Pregătisem acest lucru, ca jucătorii de creație să vină și să ajute la deschiderea defensivei Marocului. În cele din urmă, am primit un gol și nu bne-am mai creat decât o singură situație de a marca în prima repriză”, a spus Fernando Santos.

Fernando Santos: „Suntem foarte triști”

„Am vorbit la pauză că trebuie să atacăm mai mult. Am făcut asta, însă în ultimele 20 de minute am vrut să ajungem cu mingea repede, chiar și în momente în care aveam soluții mai bune. Suntem foarte triști”, a mai adăugat tehnicianul portughez.

Fernando Santos: „Eram convinși că vom ajunge în finală și vom cuceri trofeul”

„Generația asta va mai avea în viitor șansa să aducă ceva important fotbalului portughez. Astăzi, a arătat capacitatea de a face asta. Eram convinși că vom ajunge în finală și vom cuceri trofeul”, a concluzionat Fernando Santos, potrivit A Bola