Neymar, cel mai faultat jucător de la Mondial! Un sârb i-a răsucit glezna înfiorător! Dar selecționerul Braziliei e convins: „Va mai juca!”

Neymar, cel mai faultat jucător de la Mondial, Foto: Getty Images

Articol de - Publicat vineri, 25 noiembrie 2022 12:00 / Actualizat vineri, 25 noiembrie 2022 16:01

Neymar (30 de ani) a suferit nouă faulturi în meciul cu Brazilia - Serbia, scor 2-0. Ultimul l-a făcut să plângă de durere. A suferit o entorsă la glezna dreaptă, însă brazilienii speră să-l recupereze.

Brazilia rămâne neînvinsă de 16 meciuri după victoria cu Serbia. Nu a mai pierdut din 11 iulie 2021, 0-1 cu Argentina în finala Copei America, având 13 victorii și 3 egaluri cu 40-5 golaveraj (nu a primit gol în 11 din aceste partide).

Tot joi seară a egalat recordul de 16 jocuri consecutive fără înfrângere în grupele Mondialului, performanță deținută de Germania din 2010.

25 de ani de la moartea prematură a lui Viorel Mateianu » A fost „omorât” de Steaua? A fost un vizionar neînțeles de contemporani? Sau un antrenor bun doar în teorie?
retro gsp

Două tacklinguri violente asupra lui Neymar

Sud-americanii își fac griji însă. L-au văzut pe Neymar cum plânge pe bancă! Să rămână fără el acum ar fi o pierdere prea mare pentru echipa auriverde.

Sârbii l-au vânat pe decarul Seleaão. Încă din start, Lukic l-a tras de tricou și aproape l-a dezbrăcat. A urmat seria de 9 faulturi la care a fost supus Ney, cel mai lovit jucător din prima etapă a turneului final

Ultimele două tacklinguri l-au doborât pe jucătorul paulista. Gudelj, imediat după pauză, dar mai ales Milenkovic, în minutul 69. Alunecarea stoperului și impactul violent, cu genunchiul, i-a răsucit glezna dreaptă. Brazilianul a mai jucat 11 minute, fiind înlocuit de Antony.

Neymar, 198 de zile pierdute din cauza leziunilor la glezne

Artistul brazilian a avut mereu probleme la glezne la PSG. În ultimele patru sezoane, a pierdut 198 de zile din cauza a trei accidentări grave.

Neymar, în lacrimi pe bancă la Brazilia - Serbia. Foto: Imago
+6 FOTO

Doctorul lotului, Rodrigo Lasmar, a anunțat la Radio Itataia că starul în vârstă de 30 de ani a suferit o entorsă și glezna s-a umflat, însă nu e panicat. Așteaptă să vadă cum răspunde la fizioterapie.

La conferință, selecționerul Tite era mai mult decât optimist. „Sunt sigur că Neymar va juca la Mondial, sunt absolut sigur. Va juca”

Vinicius și Rodrygo: „Sperăm toți să nu fie nimic grav”

Potrivit Marca, Vinicius și Rodrygo, colegi la Real, s-au temut când liderul lor de la națională s-a accidentat. Amândoi spun același lucru: „Sperăm toți să nu fie nimic grav”.

În 2014, Ney a ratat partea decisivă a Mondialului, după ce a fost faultat și mai dur de columbianul Zúñiga, în „sferturile” CM. O lovitură în spate, cu genunchiul, i-a provocat o fractură la a treia vertebră lombară.

Deși era lovit, Neymar a mai rămas peste zece minute. A vrut să-și ajute echipa. Un gest foarte frumos.