Comentarii (3)
Catalynn_100
Catalynn_100  •  27 Iunie 2026, 11:58
Postat de bogat pe 27 Iunie 2026, 11:00

Pai SUA produce petrol in cantitati indestulatoare, au taxarea ceva mai mica si peste toate acolo inca au benzina cu plumb ceea ce nu prea e bine. Peste toate, ar trebui sa luati in calcul ca tancurile lor consuma mult mai mult decat masinile de la noi, asa ca pretul pe 100km foarte posibil sa fie chiar mai mare in SUA decat la noi.

Nu știu ce plumb mai e în benzina americanilor pt ca vânzarea benzinei cu plumb la pompa a fost interzisă încă de acum 30 de ani. Procesul însă a fost început acum peste 50 de ani astfel încât atunci când s-a interzis impactul a fost minim spre deloc. În ce privește consumul, astăzi ai o paletă largă de opțiuni, nu scrie nicăieri ca trebuie să îți iei truck cu motor de peste 5 litri. În legătură cu prețul, piața petrolului e globală, prețul e global, nu contează cat produci tu, prețul e la fel pt toată lumea. Motivul pt care tu plătești dublu carburantul la București sau Berlin față de Dallas sunt taxele și accizele. Și la americani, în statele comuniste unde cetățeanul e jupuit de stat pt susținerea statului social, situația e aceeași.

bogat
bogat  •  27 Iunie 2026, 11:00

Pai SUA produce petrol in cantitati indestulatoare, au taxarea ceva mai mica si peste toate acolo inca au benzina cu plumb ceea ce nu prea e bine. Peste toate, ar trebui sa luati in calcul ca tancurile lor consuma mult mai mult decat masinile de la noi, asa ca pretul pe 100km foarte posibil sa fie chiar mai mare in SUA decat la noi.

CezarDobre44
CezarDobre44  •  27 Iunie 2026, 10:35

Eu n am masina personala ...la noi in tara saracia este extrema ...suntem ultimii din U.E...insa ne comparam cu U.S si Canada...

Comentează