INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  AUSTRALIA - SERBIA 2-1

Dublă sinucidere » Australia a învins Serbia, dar ambele echipe merg acasă

Articol de GSP - Publicat joi, 24 iunie 2010 00:00

Deşi a învins, Australia nu a putut merge mai departe în "optimi" datorită golaverajului, în timp ce sîrbii aveau neapărată nevoie de o victoriesă pentru a merge mai departe Vezi rezumatul partidei Australia - Serbia 2-1! (video)

Serbia avea o singură şansă să mai spere la calificare: victoria împotriva Australiei. Jucătorii lui Antici şi-au luat pe sus adversarii încă din start. Krasici a fost cel mai activ fotbalist, dar şi cel care a ratat cele mai multe şanse de gol.

Aripa blondă a ieşit prima dată la rampă în minutul 6, dar şutul său din unghi a fost respins de Schwarzer. Sîrbii au dus jocul pe margini, simţind fragilitatea fundaşilor de bandă australieni. În minutul 12, acelaşi Krasici a ratat incredibil, după ce îl driblase şi pe portarul "cangurilor".

Salvatorul cu mănuşi
Peste alte zece minute, o altă şansă irosită de plavi. Fundaşul dreapta Ivanovici, perfect infiltrat între linii, a fost blocat eroic de veteranul din poarta Australiei. Asediul sîrbilor a continuat, dar şi uriaşul Zigici a fost imprecis (33). Rezultat alb în prima parte, unul care trimitea acasă ambele reprezentative.

Paradoxal, a doua parte a fost una mai săracă în situaţii de poartă decît prima. Zigici a tras peste din interiorul careului, în timp ce australienii au replicat printr-un şut de la distanţă puţin pe lîngă al lui Cullina. Şi Brecsiano şi-a încercat tirul, însă Stojkovici a fost la locul potrivit (64).

Loviturile lui Cahill şi Holman
Ambii selecţioneri au mutat în atac, însă nici nou-intraţii nu au adus nici o realizare. Sîrbii au părut apăsaţi de miza calificării şi nu au mai reuşit să se apropie de poarta lui Schwarzer. "Cangurii" au fost mai insistenţi şi a lovit prin două şuturi de la distanţă: Cahill a deschis balul, iar rezerva Holman majorat diferenţa. Pe final, sîrbii au mai marcat doar golul de onoare, prin Pantelici, după o greşeală a lui Schwarzer. Însă de calificat s-a calificat tot Ghana, o echipă cu un golaveraj superior.