INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  ELVEŢIA - ECUADOR

Nu scapă de naţionalele sud-americane » Record negativ pentru Elveţia la Campionatul Mondial!

Articol de GSP - Publicat duminica, 15 iunie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 15 iunie 2014 20:39

Elveţia a debutat în această seară în grupa E a Campionatului Mondial împotriva Ecuadorului, iar după primele 45 de minute europenii s-au văzut conduşi cu 1-0.

Golul lui Enner Valencia din minutul 22 a însemnat continuarea coşmarului Elveţiei la Campionatul Mondial.

Naţionala europeană nu a scăpat fără gol în nici un meci de la turneele finale împotriva formaţiilor din America de Sud.

Acesta este al 6-lea meci pe care Elveţia îl dispută cu echipe din America de Sud şi doar la primul duel a obţinut o remiză.

Meciurile Elveţiei la CM împotriva naţionalelor sud-americane:

2010 Chile - Elveţia 1-0
1994 Columbia - Elveţia 2-0
1966 Argentina - Elveţia 2-0
1962 Chile - Elveţia 3-1
1950 Brazilia - Elveţia 2-2

Mondial special AICI » Meciuri live, statistici real-time, infografii spectaculoase