INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  OLANDA

Plăteşte pentru sinceritate? » Arjen Robben şi-a cerut scuze pentru o simulare în meciul cu Mexic şi acum poate fi suspendat

Articol de - Publicat marti, 01 iulie 2014 00:00 / Actualizat luni, 30 iunie 2014 20:40

Regulamentele FIFA spun că ”oricine violează principiile fair-play-ului poate fi pedepsit”. Iar înregistrările video şi audio pot fi folosite drept probe

Euforic după victoria norocoasă asupra Mexicului, în "optimi", Arjen Robben a avut un moment de sinceritate în faţa camerelor TV pentru care ar putea fi suspendat de FIFA. "Trebuie să recunosc şi să-mi cer scuze că în prima repriză am simulat. A fost o prostie, dar uneori te aştepţi să fii faultat şi adversarul îşi retrage piciorul în ultimul moment", a declarat atacantul olandez postului NOS, făcînd trimitere la un duel cu Layun.

Arbitrul Proenca nu s-a lăsat păcălit şi forul mondial ar putea lua atitudine. Robben a încălcat Codul de Etică, potrivit căruia "oricine violează principiile fair-play-ului poate fi sancţionat". Iar articolul 96 spune că înregistrările audio şi video sînt permise drept probe. Ceea ce înseamnă că FIFA are la îndemnînă suficientă "artilerie grea" împotriva olandezului. El a avut 3 situaţii în care a solicitat penalty, însă Proenca i-a acordat unul singur, corect, în final. Şi-a fost decisv!

"Robben a simulat de trei ori pentru a primi penalty-uri care n-au existat. Trebuie sancţionat. Aşa nu va mai trişa"
Miguel Herrera, selecţioner Mexic

Mondial special pe GSP.ro » Intră ACUM în cea mai spectaculoasă secţiune de pe site: meciuri live, statistici, infografii