INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  ARGENTINA - BOSNIA 2-1

VIDEO & FOTO » Argentina - Bosnia 2-1 » Apostrofat şi apoi aclamat, Lionel Messi şi-a salvat echipa în meciul de debut al formaţiei albiceleste la Mondial

Articol de GSP - Publicat luni, 16 iunie 2014 00:00 / Actualizat luni, 16 iunie 2014 11:50

Argentina s-a impus cu 2-1 în faţa Bosniei după un meci a cărui primă repriză nu s-a ridicat la nivelul aşteptărilor microbiştilor. Partea secundă a salvat însă spectacolul.

Sead Kolasinac a deschis scorul ('3), marcînd în proprie poartă după o lovitură liberă executată de Messi. Acelaşi Messi a dus scorul la 2-0 ('65), după o pasă a lui Higuain, la doar cîteva minute după ce o parte a suporterilor prezenţi pe stadion îşi pierduse răbdarea cu superstarul argentinian şi începuse să-l apostrofeze.

VEZI AICI GOLURILE!

Căpitanul formaţiei antrenate de Alejandro Sabella a marcat superb, bară-gol, după o cursă fantastică. Ibisevici a închis tabela cu reuşita sa din minutul 85.

Lionel Messi a fost ales omul meciului.

Urmăreşte aici desfăşurarea liveTEXT a partidei!

-----------------------------------------------------------------------------------------

Argentina a cîştigat de 10 ori şi a pierdut de alte 5 ori în meciurile sale de debut la Campionatele Mondiale la care a participat.

Argentina are cea mai bătrînă naţională prezentă la acest Mondial (media e de 28 de ani şi 336 de zile). E cea mai mare medie de vîrstăa unei naţionale argentiniene prezente vreodată la un Campionat Mondial. Dacă va cîştiga trofeul, va bate recordul Italiei (28 de ani şi 262 de zile, în 2006)

Bosnia a mai întîlnit Argentina de două ori şi a pierdut de fiecare dată.

"Nerăbdător să joc pe Maracana pentru prima dată în viaţă şi să încep bine Mondialul!", a fost mesajul postat de Messi pe facebook.

ECHIPELE DE START:

Argentina: Sergio Romero - Pablo Zabaleta, Hugo Campagnaro, Federico Fernández, Ezequiel Garay, Marcos Rojo - Maxi Rodríguez, Javier Mascherano, Angel Di María - Lionel Messi, Sergio Agüero.
Antrenor: Alejandro Sabella.

Bosnia: Asmir Begovici - Mensur Mujdza, Emir Spahici, Ermin Bicakcici, Sead Kolasinac - Izet Hajrovici, Muhamed Besici, Miralem Pjanici, Zvjezdan Misimovici, Senad Lulici - Edin Dzeko.
Antrenor: Safet Susici

Mondial special AICI » Meciuri live, statistici real-time, infografii spectaculoase