INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  COLUMBIA - JAPONIA, TVR 1, GSP.RO

VIDEO + FOTO Tiki-taka Japonia » "Samuraii" se impun în fața Columbiei după un meci controlat da capo al fine

Articol de GSP - Publicat marti, 19 iunie 2018 12:27

Japonia a câștigat primul meci al grupa H de la CM 2018, scor 2-1, contra Columbiei.

Partida a început practic de la 1-0 pentru niponi. O acțiune prelungită de atac a adus o lovitură de la 11 metri. Carlos Sanchez a blocat un șut de la marginea careului cu mâna și a fost eliminat. Kagawa, starul Borussiei Dortmund, a transformat cu sânge rece.

Columbia a trecut repede peste șoc, a urcat liniile și a ratat două ocazii importante prin Radamel Falcao. Golul egalizator a venit în minutul 39, printr-o execuție șireată a lui Juan Quintero (vezi detalii AICI!).

Partea secundă a fost controlată în totalitate de Japonia. Cu o posesia prelungită, ajunsă în minutul 72, la peste 80 de procente, "samuraii" au dat lovitura în minutul 73. Ospina, cu 3 intervenții salvatoare, nu a mai avut ce face la execuția lui Yuya Osako.

Cea mai mare șansă de egalare i-a aparținut lui James Rodriguez, intrat în repriza secundă pe teren. Șutul mijlocașului lui Bayern Munchen a fost blocat în ultima secundă de Shoji. Japonia a gestionat perfect finalul și s-a instalat provizoriu pe prima poziție a grupei H.

Intră pe Mondial2018.GSP.ro - meciuri LIVE, program complet, infografii și statistici real-time - totul AICI!

Columbia - Japonia 1-2
Au marcat: Quintero '39 / Kagawa '6  (pen.), Yuya Osako  '73

echipele de start

Columbia: Ospina - Arias, Sanchez, Murillo Murillo, Mojica - Sanchez, Lema - Cuadrado, Quintero, Izquerdo - Falcao
Rezerve: J. Cuadrado, C. Vargas, Aguilar, Bacca, Barrios, Borja, F. Diaz, Y. Mina, Muriel, J. Rodriguez, Uribe, Zapata
Antrenor: Jose Pekerman

Japonia: Kawashima - Sakai, Yoshida, Shoji, Nagatomo - Hasebe, Shibasaki - Haraguchi, Kagawa, Inui - Osako
Rezerve: Nakamura, Higashiguchi, Endo, Honda, Makino, Muto, Okazaki, Oshima, Sakai, Ueda, Usami, Yamaguchi
Antrenor: Akira Nishino