INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  ANDERLECHT - FCSB 2-2

De neînțeles: FCSB putea rămâne în lupta pentru calificare, dar n-a mai atacat după 2-2!

David Miculescu nu se grăbea să părăsească terenul în finalul de meci cu Anderlecht // foto: captură Pro Arena +11   FOTO

Articol de GSP - Publicat joi, 27 octombrie 2022 22:38 / Actualizat joi, 27 octombrie 2022 22:48

Atitudine stranie a jucătorilor de la FCSB: mai erau minute bune de jucat din meciul cu Anderlecht, final 2-2, în joc erau șansele de calificare în primăvara europeană și 500.000 de euro, dar ei se comportau de parcă partida nu avea nicio miză!

Condusă în două rânduri de Anderlecht, FCSB a revenit de fiecare dată. Vicecampioana României a egalat la 2 în minutul 82, prin Joyskim Dawa, în urma unui corner.

Imediat după, deși mai era timp suficient pentru a forța golul 3, elevii lui Nicolae Dică au avut o atitudine de neînțeles. Aparent dezinteresați, au lăsat adversarii să paseze în voie.

Gigi Becali anunță FINALUL după Anderlecht - FCSB: „Gata, în iarnă desființăm! Nu sunt prostul proștilor!”
ANDERLECHT - FCSB 2-2

De neînțeles: FCSB, fără stres în finalul de meci cu Anderlecht

Până în minutele de prelungire, au mai avut o singură acțiune de atac, soldată cu un șut de la mare distanță, complet ratat, al lui Radaslavescu.

În minutul 90, belgienii pasau nestingheriți la mijlocul terenului. Jucătorii din față ai FCSB-ului, cei care ar fi trebuit să dea ritmul la presing, priveau impasibili. Singurul preocupat de balon părea a fi italianul Andrea Compagno.

Anderlecht - FCSB, în grupele Conference League // foto: captură Pro Arena
Anderlecht - FCSB, în grupele Conference League // foto: Imago Images
+7 FOTO

Apoi, în minutul 2 de prelungiri dintre cele 5 arătate de la margine, David Miculescu s-a întins pe gazon, acuzând dureri, și a rămas acolo pentru câteva zeci de secunde.

Miculescu nu s-a grăbit deloc să părăsească terenul și să ofere o șansă în plus echipei sale, deși victoria ar fi fost extrem de importantă pentru roș-albaștri, din două motive:

1. Ar fi rămas în cărți pentru calificarea în „16-imile” Conference League;
  2. Ar fi primit de la UEFA 500.000 de euro, în loc de 166.000, banii pentru egal.