INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  ANDERLECHT - FCSB 2-2

Anderlecht - FCSB 2-2, în grupa B » Vicecampioana României părăsește Conference League

Anderlecht - FCSB, în Conference League // foto: Imago Images +11   FOTO
Anderlecht - FCSB, în Conference League // foto: Imago Images

Articol de - Publicat joi, 27 octombrie 2022 18:29 / Actualizat joi, 27 octombrie 2022 23:23

Egala celor de la Anderlecht în această seară, scor 2-2, FCSB a pierdut orice șansă la calificarea în „16-imile” Conference League.

Cronică Remus Dinu, din Bruxelles, după Anderlecht - FCSB 2-2: „Dawa și dulcele stil clasic”

„Cianura” înghițită în cele două umilințe cu Silkeborg a mai trezit puțin orgoliul în fotbaliștii lui Dică, pe care începutul meciului de aseară i-a găsit mult mai curajoși și cu o atitudine pe care la precedentele partide din Conference League o uitaseră la vestiare. E drept, acum Dică a apelat la o formulă cu opt titulari obișnuiți.

După schimbul de amabilități din primele 10 minute, FCSB a amenințat prima poarta gazdelor. Edjouma s-a strecurat printre fundașii lui Anderlecht și a reluat cu capul puțin peste poartă (10).

Un singur minut mai târziu, belgienii au răspuns prin Ndiaye, al cărui șut de la 18 metri a fost respins în corner de Târnovanu. Tot Anderlecht a fost periculoasă în minutul 26, însă Fabio Silva, dintr-o poziție ideală, a ratat întâlnirea cu balonul.

Eternul visător Dawa

Miculescu a încercat să-l surprindă pe goalkeeper-ul advers de la mare distanță (36), pentru ca, la faza imediat următoare, Tavi Popescu să reușească faza reprizei: doi adversari păcăliți din fentă și un șut blocat în doi timpi de goalkeeeper-ul Van Crombrugge.

Parcă nemeritat, belgienii au deschis scorul în minutul 38, când Murillo a inventat o centrare impecabilă, iar decarul Verschaeren, uitat singur de același Dawa visător, a reluat superb, fără șanse pentru Târnovanu.

Anderlecht - FCSB, în grupele Conference League // foto: Imago Images
+7 FOTO

Dică a mutat la pauză și l-a trimis în luptă pe Compagno, una dintre puținele piese de artilerie lăsate pe bancă. După ce Târnovanu a fost salvator în fața aceluiași Verschaeren (36), și-a intrat în rol omul pe care Becali a plătit 1,5 milioane de euro.

Radunovic și Compagno, doi dintre oamenii care au ținut-o pe FCSB în viață sezonul acesta, au conlucrat perfect la golul care i-a dus în extaz pe fanii roș-albaștrilor: centrare de manual a muntenegreanului și o reluare de atacant veritabil a italianului (60).

Adio calificare pentru FCSB

Românii au prins din nou curaj și, timp de un sfert de oră, au lăsat impresia că pot merge până la capăt. Salvați iarăși de Târnovanu la ocazia lui Amuzu din minutul 74, roș-albaștrii și-au văzut visul năruit la faza imediat următoare, când același Dawa, capriciul de neînțeles al patronului Becali, l-a scăpat din marcaj pe „veteranul” Vertonghen, a cărui lovitură de cap s-a oprit în plasă.

Ca-ntr-un veritabil scenariu de film, Dawa și-a răscumpărat greșelile în ofensivă, așa cum o mai făcuse de câteva ori în ultimele luni. În minutul 82, impredictibilul camerunez a apărut de nicăieri la finalizare la o fază fixă și a înscris din fața porții golul care îi aduce FCSB-ului al doilea punct din grupe, insuficient însă pentru a mai păstra șanse matematice la calificare.

FINAL » Anderlecht - FCSB 2-2

• min. 90+6: FINAL DE MECI. FCSB s-a apropiat de poarta adversă la ultima fază, dar Radaslavescu, Florinel Coman și Risto Radunovic au irosit faza.
  • min. 90+4: Murillo primește al doilea cartonaș galben pentru o lovitură aplicată în figura lui Marco Dulca, și este astfel eliminat.
  • min. 89: schimbare la FCSB: a intrat Dulca, a ieșit Edjouma.
  • min. 85: Duranville încearcă să-l învingă pe Târnovanu cu un șut din interiorul careului, dar portarul lui FCSB respinge în corner.
  • min. 82: GOOOL FCSB! Centrare din corner a lui Florinel Coman, reluare cu capul Răzvan Oaidă, iar portarul Van Crombrugge respinge în față, de unde Dawa împinge mingea în poartă cu abdomenul!
  • min. 75: GOL ANDERLECHT! Din cornerul rezultat, Vertonghen înscrie golul 2. L-a învins pe Dawa în duelul aerian și a reluat imparabil.
  • min. 74: Amuzu, din poziție de 1 la 1 cu Târnovanu, este blocat de portarul român!
  • min. 67: în urma unei lovituri libere, Vertonghen reia cu capul puțin pe lângă poartă.
  • min. 60: GOOOL FCSB! Centrează Radunovic, Compagno reia cu capul spre colțul lung!
  • min. 58: Târnovanu blochează șutul lui Verschaeren.
  • min. 53: corner pentru Anderlecht. Belgienii forțează pentru golul 2.
  • La pauză au intrat Andrea Compagno și Eduard Radaslavescu. Au ieșit Dumiter și Darius Olaru.
  • Ora 20:47 - A început repriza secundă.
  • Pauză la Bruxelles.
  • min. 45+2: Dumiter șutează pe lângă poarta belgienilor.
  • min. 45+1: Radunovic șutează puternic, pe centru. Van Crombrugge respinge în față, de unde niciun jucător de la FCSB nu poate relua spre poartă.
  • Două minute de prelungire pentru prima parte.
  • min. 44: Dumiter scoate o lovitură liberă la marginea careului advers, în partea dreaptă.
  • min. 43: ocazie Anderlecht! Fabio Silva reia cu călcâiul o centrare venită din partea dreaptă, dar Târnovanu scoate excelent.
  • min. 38: GOL ANDERLECHT, înscrie Verschaeren! Murillo, fundașul dreapta, a centrat în interiorul careului advers, unde l-a găsit pe Verschaeren. Decarul belgienilor a reluat superb, din drop, la colțul lung.
  • min. 37: Octavian Popescu întoarce superb doi fotbaliști, dar șutează dezamăgitor, pe centrul porții.
  • min. 36: Miculescu încearcă să-l surprindă pe portarul gazdelor cu o execuție de la mare distanță, dar Van Crombrugge reține fără probleme.
  • min. 33: Radunovic centrează, Miculescu reia cu capul mult peste poartă.
  • min. 26: FCSB scapă fără gol primit după o altă ocazie a belgienilor. Amuzu a centrat cu capul, Dawa a respins chiar înainte ca Fabio Silva să reia spre poartă.
  • min. 10: Anderlecht răspunde prin Ndiaye: șut din afara careului, respins în corner de Târnovanu.
  • min. 10: șansă de gol pentru FCSB, care rămâne aproape de poarta lui Anderlecht. Edjouma reia cu capul după o centrare din corner, dar mingea trece la o palmă peste bară!
  • min. 6: prima ocazie a meciului: Amuzu centrează, Refaelov înțeapă mingea, dar balonul trece pe lângă poarta lui Târnovanu.
  • Ora 19:45 - A început meciul. Aproximativ 15.000 de persoane sunt în tribunele arenei din Bruxelles.

Echipele de start în Anderlecht - FCSB:

• Nicolae Dică utilizează 8 titulari obișnuiți, dar a trimis pe teren o linie ofensivă improvizată, formată de Miculescu, Dumiter și Octavian Popescu. Titulari de fel, Florinel Coman și Andrea Compagno sunt rezerve, iar Andrei Cordea nu apare pe foaia de joc.

Anderlecht (4-2-3-1): Van Crombrugge - Murillo, Vertonghen, Hoedt, Ndiaye - Diawara, Arnstad - Refaelov, Verschaeren, Amuzu - Fabio Silva
Rezerve: Verbruggen, Coosemans - Ashimeru, Ishaq, Sadiki, Stroeykens, Ait El Hadj, Lissens, Duranville, Esposito, Leoni, Stassin
Antrenor: Robin Veldman

FCSB (4-3-3): Târnovanu - V. Crețu, Dawa, Tamm, Radunovic - Oaidă, Edjouma, Olaru - Miculescu, Dumiter, Oct. Popescu
Rezerve: Vlad - Haruț, Fl. Coman, I. Stoica, Dulca, Boboc, Pantea, Bouhenna, Radaslavescu, Rusu, Compagno
Antrenor: Nicolae Dică

Stadion: Lotto Park
Arbitru: Manfredas Lukjančukas / Asistenți: Vytenis Kazlauskas și Mangirdas Mirauskas (toți din Lituania)

Clasamentul grupei după Anderlecht - FCSB

1. West Ham 12 puncte
  2. Silkeborg 6 puncte
  3. Anderlecht 5 puncte
  4. FCSB 2 puncte

Ora 18:35 - Fanii lui FCSB, în drum către stadion

Ultrașii lui FCSB, într-un grup organizat de aproximativ 250 de persoane, s-au îndreptat către stadion, cu Gheorghe Mustață, liderul Peluzei Nord, în frunte. În drumul către arena care va găzdui meciul, ultrașii au fost însoțiți de polițiști călare și de jandarmi.https://video.onnetwork.tv/poster.php?video=890611

Nu i-a uitat pe roș-albaștri » Fostul jucător de la FCSB și-a anunțat prezența la meciul cu Anderlecht

Becali, scos din sărite de un jucător: „Tu vrei să joci fotbal când alergi doar 4 kilometri?” + „Compagno atât poate, nu e Maradona”