INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  CFR CLUJ- AZ ALKMAAR 0-1

FOTO CFR Cluj, înfrângere la limită cu AZ Alkmaar » Cum arată clasamentul în Conference League

Articol de GSP - Publicat joi, 21 octombrie 2021 23:55 / Actualizat vineri, 22 octombrie 2021 00:28

CFR Cluj a fost învinsă în etapa a 3-a a grupelor Conference League, 0-1 cu AZ Alkmaar. În celălalt meci al grupei D, a remizat cu Jablonec, 2-2.

Programul meciurilor din etapa #3 a Conference League

Campioana României continuă forma slabă din Conference League și rămâne cu doar un punct, după o nouă prestație dezamăgitoare.

CFR Cluj, înfrângere cu AZ Alkmaar

Olandezii, lideri în grupă, au dominat prima repriză, iar CFR Cluj nu le-a putut pune probleme. După bara din minutul 15 a lui Clasie, AZ a marcat singurul gol.

+8 FOTO

În minutul 18,  Karlsson a deschis scorul cu o lovitură de cap, de la 6 metri. Atacantul olandezilor i-a pasat lui Sugawara și s-a demarcat excelent în careu. Fundașul dreapta a centrat perfect, iar Karlsson a reluat cu capul, de lângă Manea.

După pauză, CFR Cluj a început bine, iar Omrani și Debeljuh au avut trei ocazii, însă niciuna nu a pus în pericol poarta lui Vindahl. Până pe final, Petrescu a forțat cu Alibec și Petrila, dar CFR nu a avut forța să egaleze, în timp ce AZ Alkmaar s-a mulțumit cu păstrarea rezultatului.

3victorii, 1 egal și 5 înfrângeri are Dan Petrescu în acest sezon la CFR, în toate competițiile

Ce meciuri mai are CFR în Conference:

• 04.11 Alkmaar (d)
  • 25.11 Randers (d)
  • 09.12 Jablonec (a)
Ce au făcut jucătorii români în Europa League și Conference » Moruțan, pasă de gol! Niță a contribuit la reușita unui coleg
GRUPE

Desfășurarea meciului CFR Cluj – AZ Alkmaar 0-1

min. 90: Final de meci: CFR Cluj - AZ Alkmaar 0-1

min. 86: Cea mai mare ocazie pentru CFR. Petrila a executat o lovitură liberă din colțul careului, iar mingea a șters bara olandezilor

min. 82: Dublă schimbare la CFR Cluj: Costache și Sigurjonsson au intrat în locul lui Omrani și Bordeianu

min. 80: Alibec trage de la 25 de metri, dar mingea se duce mult peste poartă

min.78: CFR Cluj caută golul egalizator, însă lipsesc ocaziile mari. AZ Alkmaar se mulțumește cu păstrarea rezultatului și nu mai forțează în atac

min.72: CFR Cluj forțează în atac. Alibec intră în locul lui Adi Păun

min, 60: A doua schimbare la CFR Cluj: Debeljuh este schimbat cu Petrila

min. 54: Continuă momentele bune ale lui CFR Cluj. Omrani a centrat în careu, dar mingea trimisă cu capul de Debeljuh se duce pe lângă poartă

min.52: Omrani trage de la 16 metri, dar portarul olandezilor reține

min.50: Deac a intrat în careu, a driblat doi jucători și centrat pentru Omrani, care a reluat cu capul, de la 6 metri.  Portarul Vindahl a reținut fără probleme

min. 47: Camora centrează foarte bine în careu, dar defensiva olandezilor respinge

min.46: A început repriza a doua. Dan Petrescu a făcut o schimbare la pauză: Culio a fost înlocuit de Boateng

Au fost câteva ocazii importante pentru Alkmaar. La gol, Manea nu strânge pentru a-l incomoda pe Karlsson. Noi încercăm, dar e un ritm foarte scăzut. Culio și Păun nu au viteză. Deac încearcă, Omrani e combativ, dar cu spatele la poartă și fără reușite. Avem probleme cu viteza de joc.
– Ilie Dumitrescu, la pauză, la emisiunea „DigiSport Special”

min. 45+2: Pauză! AZ Alkmaar - CFR Cluj 2-0

min. 36: CFR Cluj continuă să caute egalarea, dar AZ Alkmaar joacă în continuare foarte bine în defensivă, în timp ce elevii lui Dan Petrescu sunt lipsiți de inspirație

min. 29: Culio a primit o pasă în careu de la Omrani, dar este blocat de Clasie

+8 FOTO

min.23: CFR Cluj încearcă să dea replica olandezilor, însă elevii lui Dan Petrescu nu pot pune probleme adversarilor

min.18: GOL AZ Alkmaar! Karlsson deschide scorul cu o lovitură de cap, de la 6 metri. Atacantul olandezilor i-a pasat lui Sugawara și s-a demarcat excelent în careu. Sugawara a centrat perfect, iar Karlsson a reluat cu capul, de lângă Manea.

min. 15: Bară AZ Alkmaar! Clasie șutează din prima, de la 20 de metri, dar mingea lovește bara laterală a porții lui Bălgrădean

min. 11: CFR Cluj a dus bine mingea până în fața porții, dar pasa lui Omrani pentru Debeljuh, care ar fi scăpat singur cu portarul, a fost blocată

min. 7: Karlsson trage de la marginea careului, dar Bălgrădean reține fără emoții

min. 4: AZ Alkmaar are posesia, dar olandezii construiesc cu greu. CFR Cluj se apără foarte bine și nu dă spații oaspeților

A început meciul. CFR Cluj are lovitura de start

CFR Cluj - AZ Alkmaar, echipe de start:

CFR Cluj: Bălgrădean - Manea, Burcă, Cestor, Camora - Păun, Bordeianu, Culio - Deac, Debeljuh, Omrani
Rezerve: Cristiano, Hindrich - Rodriguez, Graovac, Sigurjonsson, Susic, Costache, Boateng, Petrila, Bouhenna, Alibec, Ștefan
Antrenor: Dan Petrescu

AZ Alkmaar: Vindahl-Jensen - Sugawara, Hatzidiakos, Martins Indi, Wijndal - Midtsjo, D. De Wit, Clasie - A. Gudmundsson, Pavlidis, Karlsson
Rezerve: Verhulst, Reus - Aboukhlal, Koopmeiners, Witry, Evjen, Duin, Letschert, Taabouni, Reijnders, Beukema
Antrenor: Pascal Jansen

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu” - Cluj-Napoca
Arbitru: Halis Özkahya (Turcia)

Randers - Jablonec 2-2, în celălalt meci al grupei D:

Citește alte știri din fotbalul internațional:

Newcastle îi roagă pe fani să nu mai vină îmbrăcați în „șeici” la meci » Motivul deciziei clubului

Ce au scris italienii despre Tătărușanu, după înfrângerea lui AC Milan în fața lui FC Porto

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”