INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  SEMIFINALE

foto Fiorentina - FC Basel și West Ham - Alkmaar, turul semifinalelor Conference League » Două reveniri spectaculoase și surpriză în Italia

Fiorentina - FC Basel și West Ham - Alkmaar, în semifinalele Conference League/ foto: Imago Images +4   FOTO

Articol de - Publicat joi, 11 mai 2023 23:55 / Actualizat vineri, 12 mai 2023 00:27

Fiorentina - FC Basel 1-2 și West Ham - Alkmaar 2-1 sunt rezultatele din turul semifinalelor UEFA Conference League.

• Manșa retur a semifinalelor Conference League este programată joia viitoare, de la ora 22:00.

FINAL. Fiorentina - FC Basel 1-2. Surpriza serii în Europa

Fiorentina a dominat partida cu Basel de acasă și a deschis scorul în minutul 26. Cabral a marcat cu capul din careu, după o recentrare a lui Quarta. Italienii au fost periculoși și prin Mandragora, care a trimis de la distanță puțin peste poartă.

Basel a reușit în cele din urmă să egaleze prin acțiunea individuală a lui Diouf, care a ajuns singur la 11 metri și l-a învins pe Terracciano cu un șut plasat. Zeqiri a produs șocul în prelungiri, când a marcat pentru Basel și elvețienii au plecat acasă cu avantaj.

Fiorentina - Basel, semifinală Conference League/ foto: Imago Images

Echipe de start în Fiorentina - Basel:

Fiorentina: Terracciano - Dodo, Quarta, Ranieri, Biraghi - Bonaventura, Amrabat, Mandragora - Ikone, Cabral, Gonzalez
Antrenor: Vincenzo Italiano

FC Basel: Hitz - Lang, Adams, Pelmard - Ndoye, Diouf, Xhaka, Burger, Calafiori - Augustin, Amdouni
Antrenor: Heiko Vogel

Stadion: Artemio Franchi
Antrenor: Francois Letexier

FOTO. Fanii lui Basel au invadat străzile din Florența

Aproximativ 3.000 de fani ai lui Basel au defilat într-un „corteo” impresionant pe străzile din Florența, cu 6 ore înaintea meciului.

Cu aproape întreg lotul la dispoziție pentru meciul de astăzi, excepție făcând fundașul Nikola Milenkovic, suspendat, Fiorentina pornește cu prima șansă. Mai ales că stadionul „Artemio Franchi” va fi plin, toate biletele fiind vândute cu multe zile înaintea înfruntării.

FC Basel, revelația competiției, are un parcurs extrem de modest în competiția internă, la 25 de puncte în spatele liderului Young Boys. Europa League a rămas ultimul obiectiv al sezonului pentru formația pregătită de Heiko Vogel.

FINAL. West Ham - Alkmaar 2-1. Englezii revin spectaculos

Se prefigura o surpriză la Londra, unde Alkmaar a condus din minutul 26. Reijnders a trimis un un „trasor” de la distanță, fără șanse pentru Areola. Benrahma a egalat din penalty, în minutul 67, cu un șut plasat în stânga.

Portarul advers ghicise colțul, dar nu a avut nicio șansă. Doar 9 minute mai târziu, Antonio a reușit golul decisiv, din apropiere, și londonezii sunt favoriți la finală. Alkmaar a avut posesia superioară, 57%, însă raportul ocaziilor a fost net în favoarea celor de la West Ham. Englezii au avut 19 șanse de gol, față de cele 8 ale olandezilor.

West Ham - Alkmaar, semifinală Conference League/ foto: Imago Images

Echipele de start în West Ham - AZ Alkmaar:

West Ham: Areola - Kehrer, Zouma, Rice, Aguerd, Cresswell - Soucek, Paqueta, Behrama - Bowen, Antonio
Antrenor: David Moyes

Alkmaar: Ryan - Ryan - Sugarawa, Beukema, Chatzidiakos, de Wit - Clasie, Mijnans, Reijnders - Odgaard, Pavlidis, van Brederode
Antrenor: Pascal Jansen

Stadion: London Stadium
Arbitru: Halil Meler

Echipa lui Mirel Rădoi avea 3-0 în minutul 28, dar a pierdut incredibil în fața ultimei clasate din Arabia Saudită!

FOTO Ar fi fost o gafă demnă de Liga 1, nu de Champions League » Penalty întors de VAR în Milan - Inter + gest golănesc, ignorat total