INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  DUNAJSKA STREDA - FCSB

VIDEO Jucătorul pe care Dică voia să-l schimbe: „Am avut emoții mari că ia «roșu»!” + ce l-a enervat în repriza secundă

Dunajska Streda - FCSB 0-1 | Nicolae Dică, antrenorul roș-albaștrilor, a declarat la final că n-a fost mulțumit de ultimele 20 de minute din Slovacia, când se aștepta de la echipa sa să controleze mai bine partida. +27   FOTO

Articol de , , - Publicat miercuri, 03 august 2022 23:59 / Actualizat joi, 04 august 2022 01:53

Dunajska Streda - FCSB 0-1 | Nicolae Dică, antrenorul roș-albaștrilor, a declarat la final că n-a fost mulțumit de ultimele 20 de minute din Slovacia, când se aștepta de la echipa lui să controleze mai bine partida.

„Ne așteptam la un meci foarte dificil. Știam că întâlnim o echipă bună. Consider că am făcut 70 de minute bune, mă refer aici la prima repriză, când am pus presiune și am avut câteva ocazii de a marca. Per total, a fost o repriză bună, am fost agresivi pe faza defensivă. În a doua repriză, am început bine, ne-am creat situații de a marca, apoi am avut un moment în care am făcut pasul înapoi. Am avut reacție însă, am marcat, a venit și cartonașul lor roșu, ceea ce ne-a ajutat.

Sunt nemulțumit de ultimele 20 de minute însă. Trebuia să avem o posesie mai bună, eram în superioritate numerică și trebuia să marcăm și golul doi.

După gol, sunt nemulțumit că n-am reușit să ținem mai mult de minge, s-a văzut că n-avem jucători cu experiență, suntem o echipă tânără, dar am încredere că acești jucători vor putea să crească. Le voi da tot mai multă încredere tinerilor ca să iasă din ei la un moment dat 2-3 lideri”, a declarat Dică la conferința de presă.

Dragomir a pus tunurile pe o vedetă de la FCSB: „Îl schimbam după 20 de minute” + „Se urcă mingea pe el ca veverița”
Dunajska Streda - FCSB 0-1

Dunajska Streda - FCSB 0-1 | Nicolae Dică, despre...

• Dawa: „El e un jucător agresiv în general, cu talie, care are forță și are momente de joc când atacă decisiv. Trebuie să lucrăm la acest capitol, am avut emoții că va fi eliminat. Chiar mă gândeam să-l schimb după ce au luat ei cartonaș roșu. Am zis să-l mai las 5-10 minute, să văd cum se comportă. Le-am transmis jucătorilor să-i spună să stea calm, să nu mai atace decisiv, să nu mai facă fault, am văzut că totul e OK și de-asta nu l-am mai schimbat”
  • posibile noi transferuri: „Au venit Miculescu și Rusu, sunt mulțumit de ce au arătat în această seară, mă așteptam să nu joace 90 de minute, mă bucur că au încercat să facă ceea ce le-am zis. Am încredere că ne vor ajuta. Mai am nevoie de jucători, am discutat cu patronul, cu MM, vom încerca să mai aducem”
  • returul cu Dunajska Streda: „Ne așteaptă o partidă poate mai grea decât în seara asta. Trebuie să rămânem 100% concentrați la retur, trebuie să câștigăm și la București. Trebuie să fim pregătiți, vom întâlni o echipă puternică, au în continuare șanse de calificare”

Cele mai tari imagini din Dunajska Streda - FCSB 0-1

+23 FOTO
Probleme pentru Florinel Coman » GSP a aflat de ce a fost scos la pauză în Slovacia