INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  HJK HELSINKI - QARABAG

UPDATE HJK Helsinki - Qarabag 1-2 » Farul și-a aflat adversara din play-off-ul Conference League

Articol de - Publicat joi, 17 august 2023 20:45 / Actualizat joi, 17 august 2023 21:15

După 2-1 în tur, Qarabag FK s-a impus și în returul din Finlanda. Astfel, HJK Helsinki este eliminată din turul 3 al Europa League și va fi adversara Farului în play-off-ul Conference League.

• Meciurile din play-off-ul actualului sezon se vor disputa pe 24 și 31 august, în vreme ce faza grupelor va debuta pe 21 septembrie și se va încheia pe 14 decembrie.
  • Farul va juca din nou prima manșă pe teren propriu

HJK au început tare meciul. Finlandezii au deschis scorul în minutul 10, prin Hostikka, și a egalat scorul la general. Dar totul s-a năruit în doar două minute pentru HJK Helsinki.

În minutul 16, finlandezii au rămas în 10 oameni, după ce atacantul Kevin Kouassivi-Benissan a văzut al doilea cartonaș galben. El primise primul avertisment în minutul 14

Qarabag a reușit egalarea în minutul 45+3, după ce Bayramov a marcat din penalty. În repriza a doua, azerii au rezolvat soarta calificării, după ce Benzia a făcut 2-1, în minutul 56.

Până la final, azerii s-au mulțumit cu păstrarea scorului, în timp ce finlandezii nu au avut forța să mai marcheze.

Cine e HJK Helsinki

• HJK Helsinki e campioana din sezonul trecut al Finlandei. În prezent se află în plin campionat. E pe locul  2, cu 37 de puncte în 19 meciuri, fiind depășită de KuPS (38)
  • Are 32 de titluri de campioană în palmares, 14 Cupe și 6 Cupe ale Ligii
  • Echipa e antrenată de Toni Koskela (40 de ani) și are un lot cotat la 8 milioane de euro. Cel mai bine cotat e mijlocașul croato-suedez Filip Rogic (30 de ani), care are o cotă de 750.000 de euro

FINAL » HJK Helsinki - Qarabag FK

Echipe de start

Qarabag: Mahammadaliyev - Bayramov, Mustafazada, Medina, Cefarquliyev - Romao, Jankovic - Leandro Andrade, Benzia, Zoubir - Xhixha
Rezerve: Gugeshasvili, Ramazanov, Akhundzade, Andrade, Diakhaby, Huseynov, Juninho, Keyta, Mammadov, Medvedev, Richard Almeyda, Quilyev
Antrenor: Qurban Qurbanov

HJK Helsinki: Maenpaa - Tolvia, Tehno, Raitala - Kouassivi-Benissan, Kanellopoulos, Lingman, Ollila - Kesikinen, Radunovic, Hostikka
Rezerve: Ost, Ramula, Bande, Da Graca, Haime, Hamalainen, Hatemaj, Olusanya, Peltola, Riksi, Rogic, Tanaka
Antrenor: Toni Koskela

Pep Guardiola l-a depășit pe Mircea Lucescu la numărul de trofee » În doar 15 ani, antrenorul spaniol a ajuns la 36 câștigate!

Prețurile au luat-o razna! Șeicii din Premier League plătesc 33 de milioane de euro pe un fotbalist cu numai 12 meciuri la seniori

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni