INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  FINALA CONFERENCE LEAGUE

Jovetic a avut un mesaj pentru fosta sa echipă imediat după ce a învins-o în finala Conference League + Reacția legendarului Roberto Baggio după meci

Olympiakos a învins-o pe Fiorentina, 1-0, după prelungiri, și este câștigătoarea ediției 2023/2024 din Conference League.

Articol de - Publicat joi, 30 mai 2024 10:15 / Actualizat joi, 30 mai 2024 10:51

Olympiakos a câștigat finala Conference League împotriva Fiorentinei, scor 1-0, cu un gol marcat în prelungiri, în minutul 116. Este primul trofeu european pentru greci și a doua finală de Conference League pierdută de Fiorentina.

Stefan Jovetic (34 de ani), atacantul celor de la Olympiakos, a avut cuvinte de laudă despre fosta sa echipă. Acesta a fost introdus în minutul 73. Roberto Baggio a compătimit eșecul echipei la care a debutat în Serie A, Fiorentina.

Cele mai spectaculoase imagini de la Olympiakos - Fiorentina, finala Conference League
+39 FOTO

„Extraordinar, primul pentru Olympiakos, primul pentru mine! Sunt foarte mândru de băieți. Ați văzut atmosfera aici. Cred că ne-am descurcat foarte bine tot anul și cred că merităm. Aș vrea să complimentez Fiorentina. Doi ani la rând într-o finală, e o echipă extraordinară. Păcat de ei, au dat tot ce au avut mai bun și le doresc numai bine”, a declarat atacantul muntenegrean într-un interviu pentru TNT Sports după meci.

Scene incredibile, ratate de televiziuni, după finala Conference League » Prăpăd în stadion, fotbaliști umiliți
Olympiakos - Fiorentina

Roberto Baggio, fostul atacant al Fiorentinei, a avut un mesaj pe rețelele de socializare pentru echipa care l-a lansat în fotbalul mare

Roberto Baggio / FOTO: Imago

„În ciuda înfrângerii sfâșietoare, amintiți-vă că adevărații campioni se ridică chiar și după un eșec. Felicitări pentru victoria muncită a lui Olympiakos, cu 1-0 după prelungiri.

Pentru fanii frumoși ai Fiorentinei, fiecare pas în spate este o pregătire a unei reveniri. Să ținem capul sus și spiritul chiar și mai sus. Împărtășește-ți gândurile și continuă să speri!”, a transmis „Il Divin Codino” pe pagina personală de Instagram.

Ce a spus antrenorul Fiorentinei după finală

Vincenzo Italiano a avut cuvinte de laudă pentru băieții săi, chiar dacă au pierdut. Mai mult, a criticat stilul de joc al adversarilor:

„E dezamăgitor pentru a doua oară. Este dezamăgitor pentru că, din nou, am avut multe situații de a marca, dar băieții au făcut tot ce au putut. Am muncit, am transpirat mult, ne-am creat ocazii împotriva unei echipe care nu te lasă să joci un fotbal bun deoarece portarul degajează mingea și trece de mijlocul terenului.

Nu cred că meritam să pierdem acest meci care ar fi putut să ajungă la penaltiuri. Este o mare dezamăgire pentru mine pentru că am jucat cum trebuie, dar în continuare nu avem maturitatea, acel ceva în plus ca să câștigăm într-un meci de calibrul acesta.

Îmi pare rău pentru băieți, dar acesta este fotbalul. Trebuie să acceptăm aceste eșecuri. Știu că acești jucători erau pregătiți, porniți și concentrați. Aceste meciuri depind și de adversar, dar fiecare jucător care a intrat a dat tot ce avea mai bun.

Nu era ce ne-am dorit, dar am avut multe situații să celebrăm înaintea lor. Lucrurile merg prost în finale pentru noi”, a declarat antrenorul italian după meci într-un interviu pentru Sky Sport Italia.

Ayoub El Kaabi a marcat singurul gol al meciului în minutul 116 și a declanșat bucuria pentru Olympiakos pe OPAP Arena. Grecii au jucat în acasă, la Atena, pe stadionul celor de la AEK Atena.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Rivalul lui David Popovici a părăsit Satul Olimpic și îi dă dreptate sportivului român » Prim mic iureș la Paris: „Trebuia să facem ceva!”
Jocurile Olimpice
Mourinho a făcut cea mai scumpă achiziție din istoria fotbalului turc! Primul român în top e pe locul 52
Scandal în Ghencea, după golul de 0-2 din FCSB - Oțelul: „De la Steaua să plecați!”

„99% dintre sprinterii olimpici sunt dopați” » Un fost nume mare, trecut prin experiențe grele în închisoare, face declarații care zguduie Jocurile Olimpice

Singurul antrenor care a adus o medalie olimpică înotului masculin românesc despre David Popovici: „Un adevărat fenomen, alții cedează la primul obstacol” + Marea întrebare: „Au o secretomanie ca la ambasadă”