INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  MARIBOR - CFR CLUJ 0-0

Maribor - CFR Cluj 0-0 » Egal pentru noi! Viorel Tudorache: „Campioana n-are cum să scape calificarea în Gruia”

Maribor - CFR Cluj // foto: Facebook @ NK Maribor

Articol de GSP - Publicat joi, 18 august 2022 21:15 / Actualizat vineri, 19 august 2022 03:33

Remiză albă în meciul tur dintre Maribor și CFR Cluj din play-off-ul Conference League. Campioana României a fost ținută în șah de formația care ocupă în prezent ultimul loc al campionatului din Slovenia.

• Returul va avea loc joi, 25 august, de la ora 20:00. Câștigătoarea merge în grupele Conference League.

CFR Cluj a vizitat o echipă prăbușită, aflată pe ultimul loc în campionat, cu 4 eșecuri în primele 5 etape de campionat.

„Elevii” lui Dan Petrescu au fost activi în prima parte, cu Jefte protagonist în 3 faze, însă finalizările ibericului au lăsat de dorit de fiecare dată.

Treptat, slovenii au echilibrat partida. Au trecut la rândul lor pe lângă gol în câteva rânduri, dar au fost impreciși sau blocați de extraordinarul Scuffet.

Precum în turul 3 preliminar, cu Șahtior Soligorsk, CFR Cluj pleacă cu un 0-0 din deplasare și va încerca să obțină calificarea în grupe la returul de pe teren propriu.

FINAL » Maribor - CFR Cluj 0-0

Vocea Gazetei » Viorel Tudorache, după Maribor - CFR Cluj 0-0

Dan Petrescu l-a scos la pauză pe neinspiratul Jefte Betancor și l-a introdus pe Adiță Păun. Numai că jocul ofensiv n-a devenit mai eficient. S-a jucat după același scenariu din primul act, cu CFR la timonă, însă cu Maribor ceva mai curajoasă.

Nici introducerea lui Malele, în locul lui Deac, fără realizări deosebite, nu i-a făcut pe ardeleni mai periculoși în careu. Slovenii au căutat breșa de câteva ori pe la Manea, care s-a descurcat bine în situații limită.

Ultimele două schimbări făcute de Dan Petrescu în minutul 88, post pe post, Hoban și Petrila în locul lui Cvek, respectiv Roger, au rezumat perfect strategia antrenorului. În primul rând să mențină poarta intactă, apoi golul e bonus. S-a terminat 0-0, echitabil, și CFR n-are cum să scape calificarea în Gruia.

• FINAL! CFR Cluj obține o remiză în Slovenia și e favorită la calificare în grupele ECL
  • min. 90: Yeboah reia acrobatic centrarea lui Păun, dar mingea trece mult peste poartă.
  • min. 88: Hoban îi ia locul lui Cvek, iar Petrila îl înlocuiește pe Roger.
  • min. 83: ocazie mare Maribor! Scuffet respinge în borner șutul expediat de Bozic de la marginea careului.
  • min. 83: portarul gazdelor este depășit de o centrare venită din partea stângă, dar Yeboah nu reușește să lovească balonul.
  • min. 78: ocazie Maribor. Șutul lui Kronaveter este respins în corner.
  • min. 77: „galben” pentru Malele, care îl lovește într-un duel aerian pe Karic.
  • min. 73: Dan Petrescu îl introduce pe teren pe atacantul Cephas Malele, care-i ia locul lui Ciprian Deac.
  • min. 68: Ciprian Deac trimite peste poartă dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri.
  • min. 65: meciul continuă să fie mai degrabă închis, fără ocazii importante la niciuna dintre porți.
  • min. 46: Dan Petrescu a efectuat o schimbare la pauză, Adrian Păun în locul lui Jefte Betancor.
  • ora 22:21 - A început repriza secundă.

Vocea Gazetei » Viorel Tudorache, despre prima repriză din Maribor - CFR Cluj

Campioana României a dominat prima repriză, fără să-și creeze însă vreo mare ocazie de gol. CFR a făcut presing avansat cu cei 5 jucători de profil ofensiv, dar cu grijă să nu rămână cumva descoperită în apărare.

În primele 45 de minute, doar Jefte a tras la poartă, niciodată însă cadrat. Ținute departe de buturile lui Scuffet cât a fost pe teren Boateng, gazdele și-au trecut în cont cea mai mare ocazie de gol a primului act.

Portarul italian a salvat cu un plonjon spectaculos mingea șutată puternic de Bozici (32). Ar fi fost nedrept. Dacă vrea mai mult de la acest meci, Dan Petrescu ar trebui să-i introducă pe Păun și Petrila.

• Pauză la Maribor.
  • min. 32: ocazie Maribor! Scuffet scoate șutul lui Bozic.
  • min. 29: schimbare la CFR Cluj, cauzată de accidentarea lui Nana Boateng. Mijlocașul central este înlocuit cu Karlo Muhar.
  • min. 26: Jefte șutează din nou defectuos, și de această dată din zona careului de 16 metri.
  • min. 15: încă o ocazie pentru Jefte, care șutează peste poartă din afara careului mare.
  • min. 14: Cristian Manea primește cartonașul galben pentru o simulare la aproximativ 20 de metri de poarta adversă.
  • min. 10: prima ocazie a campioanei României. Jefte șutează de la marginea careului, dar mingea trece mult pe lângă poartă.
  • min. 5: CFR Cluj urcă liniile, centrează de câteva ori în careul advers și obține un corner.
  • Ora 21:15 - Start în meciul de la Maribor.

Vocea Gazetei » Viorel Tudorache prefațează NK Maribor - CFR Cluj

Dan Petrescu se teme ca noul antrenor al campioanei Sloveniei, Damir Krznar, să nu o trezească la viață tocmai în seara asta pe NK Maribor, echipă clasată pe ultimul loc în campionat, după 5 etape, și învinsă pe linie în ultimele 6 partide.

"Bursucul" are toate motivele să fie îngrijorat. CFR a avut probleme mari în precedentele trei deplasări în Europa, 0-0 cu Pyunik, 1-1 cu Inter d'Escaldes și 0-0 cu Șahtior Saligorsk. Damir Krznar are antecedente.

Anul trecut, la trei zile după ce a fost promovat ca antrenor principal la Dinamo Zagreb, a reușit o victorie mare, 3-0 împotriva lui Tottenham, acasă, și a dus campioana Croației în sferturile de finală Europa League pentru prima dată în istoria clubului. Cu toate astea, CFR pornește favorită la calificarea în grupele Conference League, iar Dan Petrescu știe asta! Nu i se va accepta niciun pas greșit în această seară.

Echipele de start la Maribor - CFR Cluj:

Maribor (4-2-3-1): Bergsen - Zinic, Karic, Uskokovic, Sikosek (cpt.) - ANtolin, Vidakovic - Cuk, Bozic, Brnic - Baturina
Rezerve: Zalokar, Pridgar - Kronaveter, Sirk, Bozickovic, Maher, Lausic, Guerrico, Koderman, Vipotnik
Antrenor: Damir Krznar

CFR Cluj (4-4-2): Scuffet - Manea, Yuri, Burcă, Camora (cpt.) - Deac, Boateng, Cvek, Roger - Jefte, Yeboah
Rezerve: Bălgrădean - Brucic, Păun, Malele, Petrila, Mistrati, Hoban, Kolinger, Bordeianu, Braun, Muhar, Buș
Antrenor: Dan Petrescu

Stadion: Ldjuski
Arbitru: Pavel Orel / Asistenți: Dan Vodrazka, Kiri Kriz (toți din Cehia)

FCSB, CFR Cluj și CSU Craiova, sabotate de LPF? Reprezentatele României sunt cele mai chinuite echipe din Conference League

Nu e totul roz în Europa! Sumele imense cheltuite de participantele în Conference League: FCSB, un caz special