INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  ȘAHTIOR KARAGANDY - FCSB

Premieră! FCSB, prima echipă din România dezavantajată de schimbarea regulamentului

FCSB e prima echipă din România dezavantajată de abolirea unei reguli care a rezistat 56 de ani.

Articol de GSP - Publicat joi, 29 iulie 2021 18:11 / Actualizat joi, 29 iulie 2021 18:27

Toate detaliile despre Șahtior Karagandy - FCSB, AICI!

La finalul lunii iunie, UEFA a decis anularea avantajului golurilor marcate în deplasare pe parcursul dublelor manșe din competițiile europene. Meciurile intră acum în prelungiri, dacă scorul general este egal.

FCSB, dezavantajată de schimbarea UEFA

FCSB a câștigat în tur, scor 1-0, cu Șahtior Karagandy, însă a evoluat modest în Armenia și a pierdut, la finalul primelor 90 de minute, cu 1-2. Golul doi marcat de kazahi a venit chiar în prelungiri, după o gafă comisă de Vucur.

Așadar, 2-2 la general. Și prelungiri. Înainte de abolirea regulii, FCSB s-ar fi calificat în turul 3 datorită golurilor mai multe înscrise în deplasare. În contextul actual, duelul a intrat în prelungiri.

CFR Cluj, prima echipă din Europa care a profitat de hotărârea UEFA! Ar fi fost eliminată de Borac Banja Luka

La polul opus, CFR Cluj, campioana României, a fost prima echipă care a profitat de această schimbare. Vișiniii au câștigat manșa tur din turul 1 preliminar UCL cu Borac Banja Luka, scor 3-1, iar la returul din Bosnia au pierdut cu 0-2 în timpul regulamentar. Scorul la general a fost 3-3, dar golul marcat în deplasare de campioana Bosniei nu a mai contat.

Sezonul trecut, ar fi contat, iar campioana României ar fi fost eliminată din Liga Campionilor. Trupa lui Marius Șumudică a mers însă în prelungiri cu Borac, unde golul lui Alexandru Chipciu a calificat-o în turul 2 preliminar.