INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  ȘAHTIOR KARAGANDY - FCSB

Șahtior Karagandy - FCSB 2-2, 5-3 d. pen. » CE RUȘINE! Vicecampioana României, eliminată de locul 11 din Kazahstan

FCSB a fost eliminată de Șahtior Karagandy din Conference League, 1-0 în tur, 1-2 în manșa secundă (3-5 la lovituri de departajare). +6   FOTO

Articol de GSP - Publicat joi, 29 iulie 2021 18:19 / Actualizat joi, 29 iulie 2021 19:10

• Karagandy e pe locul 11 în campionatul intern, după 19 etape, cu 19 puncte. Șahtior e cotată de site-ul Transfermarkt la 6,85 milioane de euro. În comparație, FCSB valorează 32,8 milioane de euro, de 5 ori mai mult decât adversara din Kazahstan.
  • Șahtior Karagandy va juca în faza următoare împotriva celor de la Kolos Kovalivka (Ucraina)

FCSB, eliminată de Șahtior Karagandy!

FCSB venea în Armenia, pe teren neutru, cu avantajul obținut pe Arena Națională, 1-0. Primele 10 minute de la Erevan au fost liniștite, însă o eroare comisă de Andrei Vlad a deblocat tabela.

Stefan Bukorac a șutat cu pământul din afara careului, mingea nu a fost controlată de Vlad, care a respins cu pieptul în față, până la Mikhail Gabyshev (11). De lângă Radunovic, jucătorul gazdelor a avut de îndeplinit o simplă formalitate, iar portarul vicecampioanei și-a compromis astfel evoluția bună din tur.

FCSB a trecut apoi în control. Șuturile de la distanță semnate de Radunovic, ajutat și de vânt, i-au dat emoții lui Shatskiy, care a avut șansă în minutul 27, când Florin Tănase, din cădere, a lovit transversala.

Ultima șansă! Becali s-a lămurit după prima repriză cu Șahtior
Șahtior Karagandy - FCSB

Gol Florinel Coman, apoi dezastru pentru FCSB!

Jocul nu a curs doar la o poartă în repriza secundă, așa cum poate s-ar fi așteptat fanii bucureștenilor. Vlad și-a revenit după gafa din minutul 11 și a intervenit prompt la șuturile trimise de Oralkhan Omirtaev (69) și Shikavka (73).

Doi jucători introduși pe parcurs de Todoran au conlucrat la golul egalizator (76). Coman a primit de la Oaidă, l-a driblat pe Buyvolov și a marcat cu un șut în forță, de la 11 metri.

FCSB n-a scăpat însă de prelungiri, asta pentru că Vucur i-a așezat mingea pe cap lui Tattybayev la unul dintre ultimele atacuri ale kazahilor (90+2).

FCSB a scârțâit și în prelungiri, iar jucătorii lui Todoran au comis-o la loviturile de departajare, unde Moruțan a ratat decisiv.

FCSB, OUT din Conference League! Rușine istorică

Nicio echipă din Liga 1 nu a fost eliminată până acum de o formație kazahă. Întâlnirile, toate în preliminariile cupelor europene, au fost tranșate de formațiile noastre:

• 2014/16, UCL: Aktobe - FCSB 2-2, 1-2
  • 2019/20, UCL: Astana - CFR 1-0, 1-3
  • 2020/21, UEL: Ordabasy - FC Botoșani 1-2
  • 2021/22, Conference: FCSB - Șahtior Karagandy 1-0, 1-2 (3-5 la lovituri de departajare)

• Rustemovic - GOL

Șahtior Karagandy - FCSB 2-1 (5-3 la loviturile de departajare, 0-1 în tur)

• Au marcat: Gabyshev 11, Tattybayev 90+2 / Fl. Coman 76

Live + Statistici

• Totul se decide la lovituri de departajare!
  • min. 113: Perianu intră în locul lui Ovidiu Popescu.
  • Foarte multe greșeli în ultimele minute ale meciului. FCSB are mingea, însă nu mai găsește soluții în ultima treime.
  • Se termină prima repriză de prelungiri.
  • FCSB e dominată în aceste momente
  • min. 96: Ratare imensă a gazdelor! Omirtaev a fost la câțiva centimetri de a ajunge la o minge pe care scria 3-1.
  • min. 91: Haruț a intrat în locul lui Valentin Crețu.
  • Calificarea se decide după prelungiri.
  • min. 90+2: GOL ȘAHTIOR! Vucur îi așază mingea lui Tattybayev, iar atacantul gazdelor trimite partida în prelungiri.
  • min. 88: Cristi Dumitru îl schimbă pe Florin Tănase.
  • min. 84: Omirtaev irosește o șansă imensă! Liber la marginea careului mic, acesta nu reușește să pună latul pentru 2-1.
  • min. 76: GOOOL FCSB! Florin Tănase prelungește la Oaidă, mingea ajunge la Florinel Coman, iar extrema roș-albaștrilor rezolva faza cu o finalizare de clasă.
  • min. 73: Andrei Vlad salvează în fața lui Shikavka și respinge în corner
  • min. 69: Ocazie pentru Șahtior. Oralkhan Omirtaev îl ia la țintă pe Vlad dintr-un unghi închis
  • min. 67: Oaidă apare bine între linii, dar lovitura sa de cap este una modestă.
  • min. 64: Olimpiu Moruțan găsește un culoar liber și își încearcă norocul. Mult peste.
  • min. 63: Răzvan Oaidă îl înlocuiește pe Tavi Popescu.
  • FCSB continuă să preseze. Finalizările lui Alex Crețu și Coman sunt modeste. La acest scor, meciul intră în prelungiri.
  • min. 50: Octavian Popescu nu găsește colțul lung, acolo unde voia să trimită din interiorul careului
  • min. 47: Centrare foarte bună a lui Florinel Coman. Îi pune mingea pe frunte lui Tănase, dar „decarul” oaspeților nu cadrează.
  • A început partea a doua.
  • Două schimbări efectuate de FCSB în minutul 46: Sorin Șerban și Florinel Coman au intrat în locul lui Ondrasek și Radunovic.
+2 FOTO

PAUZĂ.

• min. 44: Florin Tănase ratează complet o lovitură liberă de la 20 de metri.
  • FCSB a preluat controlul total al meciului.
  • Vântul suflă puternic la Erevan, 30 km/h.
  • min. 27: Șansă mare pentru FCSB. La un corner, Florin Tănase lovește transversala, apoi cade și cere penalty. Draganov dictează însă repunere din 6 metri.
  • min 23: Același Radunovic șutează periculos din afara lui „16”. Mingea trece pe lângă poartă.
  • min. 21: Ocazie FCSB. Alex Crețu finalizează modest din careul kazahilor.
  • min. 13: Prima reacție a lui FCSB. Shatskiy respinge șutul lui Radunovic de la distanță. Ondrasek, în zonă, nu reușește să reia corect balonul.
  • min. 11: GOL ȘAHTIOR! Bukorac șutează, mingea nu e controlată de Vlad. Portarul roș-albaștrilor respinge cu pieptul în față, până la Gabyshev, care reia din apropiere.
  • Start echilibrat de meci. Nicio ocazie în primele 10 minute.
  • min. 1: A început meciul.

Șahtior Karagandy - FCSB, echipe de start:

ȘAHTIOR: Shatskiy - Gabyshev, Mawutor, Graf, Buivolov, Atanaskoski - Najaryan, Bukorac, Mitosevic - Sviridov, Shikavka
REZERVE: Trofimets, Sailauov, Tattybayev, Kybyray, Omirtayev, Nazymkhanov, Rustemovic, Nurseitov
ABSENȚI: Nazarenko, Toșev (accidentați)
ANTRENOR: Andrei Finoncenko

FCSB: Vlad - V. Crețu, Al. Crețu, Vucur, Radunovic - Moruțan, Ov. Popescu, Fl. Tănase - Cordea, Ondrasek, Oct. Popescu
REZERVE: Straton, Haruț, Coman, Cristea, Stoica, Dumitru, Perianu, Oaidă, Musi, Șerban
ABSENȚI: Olaru, Șut, Miron, Ad. Niță (accidentați), Târnovanu (la Jocurile Olimpice)
ANTRENOR: Dinu Todoran

Stadion: Vazgen Sargsyan Republican Stadium (Erevan)
Arbitru: Dragomir Draganov (Bulgaria)