INTERNATIONAL  »  EURO 2012  »  ANGLIA-ITALIA

S-a reconfirmat! 24 iunie: COŞMAR pentru Anglia, VIS pentru Italia

Articol de - Publicat duminica, 24 iunie 2012 00:00 / Actualizat luni, 25 iunie 2012 00:47

Data de 24 iunie are o semnificaţie diferită pentru fiecare dintre adversarele din această seară: Anglia şi Italia.

În urmă cu 12 ani, Italia a întîlnit în sferturile de finală de la Euro 2000 pe România şi a reuşit să treacă mai departe, după o victorie cu 2-0. Pentru italieni au marcat Totti şi Inzaghi. Acest meci a avut o semnificaţie aparte şi pentru toţi românii, Gheorghe Hagi jucînd ultimul său meci sub tricolor în partida cu Italia.

Nu la fel de norocoşi au fost englezii pe 24 iunie. Patru ani mai tîrziu, la Euro 2004, în Portugalia, echipa condusă din teren de David Beckham a fost eliminată, tot în sferturi, de Portugalia. Scorul a fost 2-2 după prelungiri şi 6-5 după loviturile de departajare, chiar căpitanul Beckham ratînd penalty-ul decisiv.

Anglia şi Italia s-au întîlnit duminică seara în sferturile de finală ale Euro 2012, pe stadionul din Kiev, iar Squadra Azzurra s-a impus, scor 4-2, după loviturile de departajare.

24 iunie rămîne un coşmar pentru Anglia şi un motiv de bucurie pentru Italia.